Haberin Özgün Sesi

HRW’den siyasi tutukluların af paketine dahil edilmesi için çağrı

302

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Türkiye Sorumlusu Emma Sinclair-Webb Türkiye’de cezaevlerinde bulunan ‘bütün mahkumlarn coronavirüs salgınından dolayı koruma altına alınması gerektiği konusunda’ hükümete çağrıda bulundu.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da sosyal medya hesabı üzerinden, “Yargı Paketinde Ayrımcılığa Yer Yok – Siyasi Mahpusa da Eşit İndirim” başlıklıklı bir imza kampanyası başlattı.

Emma Sinclair-Webb’in kaleme aldığı İngilizce ve Türkçe yayımlanan metinde, hükümetin planladığı ceza indirimi paketinde siyasi görüşleri nedeniyle hapiste tutulan kişilerin de bu durumdan yararlanabilmesi gerektiğini ifade ediliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü yetkilisi ‘terörle mücadele kapsamındaki suçların kötüye kullanıldığını’, birçok kişinin ‘hiçbir kanıt olmamasına rağmen ağır suçlardan hüküm giyebildiğini’ dile getiriyor.

‘Olumlu adımlar atılıyor, siyasi tutuklular unutulmamalı’

Hapishanedeki tutuklu sayısının düşürülmesine yönelik ‘olumlu adımlar’ atıldığını ifade eden Sainclair-Webb siyasi tutukluların da unutulmaması gerektiğini belirterek, “Bunların arasında Ahmet Altan gibi gazeteciler, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ gibi siyasetçiler, Osman Kavala gibi insan hakları savunucuları ve Fethullah Gülen hareketi ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle cezalandırılan, kamu görevinden çıkartılmış binlerce devlet memuru, öğretmen ve diğer meslek mensupları da bulunuyor” diyor

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları