Haberin Özgün Sesi

DTK Eşbaşkanı Güven: Öcalan ve diğer tutsaklar başka yere nakledilmeli

242

İmralı’daki yangına ilişkin Adalet Bakanlığı başta olmak üzere hükümet yetkililerinin bir an önce açıklama yapması gerektiğini söyleyen DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, “Sayın Öcalan’ın ve diğer tutsakların avukatları ve aileleri ile görüştürülmeleri sağlanmalı ve onların bir an önce daha güvenli bir yere nakledilmesi gerekmektedir” dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş’ın buradaki F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunduğu İmralı Adası’nda çıkan yangına ilişkin Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Özgür Kadın Hareketi (TJA)  tarafından ortak açıklama yapıldı.
DTK merkezinde DTK Eşbaşkanlık Divan üyeleri, TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan, HDP milletvekilleri Feleknas Ucai Musa Farisioğulları ve DBP yöneticilerinin katılımıyla yapılan basın toplantısında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven konuştu.
İmralı Adası’nda çıkan yangın haberini basından duyduklarını dile getiren Leyla Güven, yansıyan haberlerde Bura Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekiplerinin Mudanya ilçesinden deniz yoluyla İmralı’ya ulaştırılmaya çalışılsa da, fırtınanın gemi seferini güçleştirdiği yönünde bilgiler yansıdığını belirtti.
Güven, “Lodosun etkisiyle büyüyen yangına müdahale edildiği ileri sürülmesine rağmen çam ağaçları ve zeytin ağaçlarının bulunduğu adadaki yangın şiddetli lodosun etkisiyle devam edebilir” dedi.
‘HÜKÜMETİN AÇIKLAMALARI EKSİK KALACAKTIR’
Hangi nedenlerle çıktığı henüz belli olmayan bu yangın hakkında Adalet Bakanlığı başta olmak üzere hükümet yetkililerinin bir an önce açıklama yapması gerektiğini söyleyen Güven, “Hemen akabinde Sayın Öcalan’ın ve diğer tutsakların avukatları ve aileleri ile görüştürülmeleri sağlanmalı ve onların bir an önce daha güvenli bir yere nakledilmesi gerekmektedir. İkna edici ve doyurucu açıklama ancak bu görüşmeden sonra olabilecektir. Bu görüşme sağlanmadığı sürece hükümetin yaptığı açıklamalar yeterli olmayıp eksik kalacaktır” diye konuştu.
‘KOŞULLAR DEĞİŞTİRİLMELİDİR’
Güven, Öcalan ve diğer isimlere yönelik uzun süreden beridir devam eden mutlak tecridin bu şekilde sürdürülmesinin artık mümkün olmadığını da vurguladı. Güven, şunları söyledi.
“21 yıldır İmralı Adası’nda tutuklu bulunan Sayın Öcalan üzerinde sürdürülen mutlak tecridin geldiği aşama artık kabul edilemez. 2016 yılındaki FETÖ darbe girişimi başta olmak üzere sonrasında gelişen negatif durumlar artık Sayın Öcalan’ın içinde bulunduğu koşulların değiştirilmesini zorunlu kılmaktadır.
 İHTİYACIMIZ OLAN ŞEY GERGİNLİK DEĞİL
Bu nedenle Türkiye hukuk tarihine kara bir leke olarak geçecek olan mutlak tecridin yarattığı gerilim yetmezmiş gibi çıkan yangınlar ve olağanüstü durumlar toplumumuzu germeye devam etmektedir. İhtiyacımız olan şey gerginlik ve kaos değil demokratik toplum değerlerinin karşılık bulduğu bir yaşam umududur.
Bu bağlamda ulusal ve uluslararası demokratik toplumu, demokratik kitle örgütlerini, basın ve kamuoyunu bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.”
‘AÇIKLAMALARI OLDUĞU GİBİ KABUL ETMEYECEĞİZ’
Öcalan’ın sıradan biri olmadığını belirterek, Kürt sorununun çözümündeki kilit rolüne dikkat çeken Güven, yapılan açıklamaları olduğu gibi kabul etmeyeceklerini, can güvenliklerinden dolayı oluşan kaygıların ortadan kaldırılması için Öcalan ve diğer tutukluların İmralı Cezaevi’nden çıkarılmaları gerektiğini kaydetti.
DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları