Haberin Özgün Sesi

Dr. Mehmet Öz: Koronavirüsten tam korunmanın sekiz yolu

733

ABD’de ‘sağlık gurusu’ olarak ün kazanan, dünyaca ünlü Kalp Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkarak birkaç ay içinde 20 binden fazla insanın ölümüne sebep olan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) ilişkin bilgilerini ve uyarılarını paylaşmaya devam ediyor.

“Bu virüsten kaçış yok arkadaşlar. İstisnasız hepimiz yakalanacağız” diyen Öz, “Ama ne kadar geç yakalanırsak o kadar iyi. Aşısı bulunsa bile mutasyona her uğradığında aşı işlevini kaybedecek. Grip aşıları da öyledir. Sizi sadece geçmiş senelerin grip virüslerinden korur. Yenilerinden değil. Yani tam koruma sağlamaz. Tam koruma her zaman için bağışıklık sisteminizdir” ifadesini kullanıyor.

Patronlar Dünyası’nda yer alan habere göre, her sene dünyada yarım milyar insan grip virüsüne yakalandığından bahseden Öz, “Koronavirüsler (SARS, MERS vb.) ile de yaşamaya alışacağız. Tabii MERS ile belki 1000 yıl sonra” diyen Öz, insan vücudunun bu virüslere karşı bağışıklık kazandığını söylüyor.

“Belki birçoğumuz koronavirüse yakalandı bile ama fark etmedi. Ve hatta hastalığı da atlattı” diye sözlerine devam eden Öz, “Vücudu virüsle yaşamaya çoktan alıştı ya da virüs o vücutta yaşayamadı ve başka konaklara geçti” görüşünü dile getiriyor.

Prof. Dr. Mehmet Öz, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve korunma yöntemleri için ise şu tavsiyelerde bulunuyor:

  1. Kendinizi karantinaya alın. Virüsle en geç temas edenler en şanslıları olacak.
  2. Hijyen. Olabildiğince temizliğe dikkat edin.
  3. Meyve sebze yiyin.
  4. Bağışıklığa iyi gelen sarımsak, kefir, yoğurt gibi besinler tüketin.
  5. Bağışıklığa çok iyi gelen besin takviyeleri ve vitaminler alın. Örnek: Beta glukanlar, C vitamini, çinko, kara mürver ekstresi vb.
  6. Hareket edin ve evinizde spor yapın.
  7. Sigarayı bırakın.
  8. Bol su için.
DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları