Haberin Özgün Sesi

Depremde 4 çocuğu ve eşini kaybeden Nebahat Furat’ın feryadı yürekleri dağladı

376

Doğu Kürdistan’ın Xoy kentinde meydana gelen 5,9 şiddetindeki depremde Van’ın Başkale ilçesinde yaşamını yitiren 9 kişiden 8’i toprağa verildi. Depremde 4 çocuğunu ve eşini kaybeden Nebahat Furat’ın feryadı ve Kürtçe ağıdı herkesi gözyaşlarına boğdu.

Doğu Kürdistan’ın Xoy kenti merkezli dün yaşanan 5.9 şiddetindeki depremde en büyük yıkımın yaşandığı yer Van’ın Başkale ilçesinin Özpınar (Elbis) Mahallesi oldu.

Mahallede ev ve ahırların büyük bir bölümü yıkılırken, enkaz altında kalan 9 kişi yaşamını yitirdi.

Nebahat Furat yıkılan evin enkazında kalmaktan şans eseri kurtuldu. Anne Furat, çocuklarının yıkanmış çamaşırlarını asmak için dışarı çıkmıştı. Tam da o sırada deprem oldu, evleri yerlebir oldu. Eşi ve biri henüz 8 aylık olan 4 çocuğunun enkazdan cansız bedenleri çıkarıldı.

Yerleştirilmiş video

Yaşanan depremde hayatını kaybeden Aydın Tosun, Hüseyin Tosun, Ekrem Tosuntürk, Reis Furat ile çocukları Fatma, Muhammed, Hasret, Hicret (6 aylık) cenazeleri Başkale Devlet Hastanesi’nden alınarak mahalleye getirildi.

Uzun bir konvoyla mahalleye getirilen cenazeler gözyaşları arasında mezarlığa taşındı. Kadınların yürek yakan feryatları arasında, dört çocuğunu ve eşini kaybeden Nebahat Furat’ın açılan mezarlara girmeye çalışması alanda bulunanları gözyaşlarına boğdu. Defin boyunca feryatların kesilmediği törende birçok kadın baygınlık geçirdi.

Nebahat Furat’ın 4 kız çocuğunu da maddi imkansızlık nedeniyle yetiştirme yurduna verdiği öğrenildi. Kızları ile bir arada yaşamak istediğini söyleyen Furat, devlet yetkililerden yardım istedi.

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları