Haberin Özgün Sesi

Bilim insanları tespit etti: Koronavirüs kendine yeni bir yaşam alanı daha buldu

Hollanda’da yürütülen bir çalışma sonucu, binlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüsün kanalizasyon suyunda görüldüğü açıklandı. Araştırmayı yapan enstitü tarafından da atık sulardan uzak durulması gerektiği uyarısı yapıldı.

2.117

Hollanda Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü (RIVM), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının yoğun olarak görüldüğü Tilburg kenti ile başkent Amsterdam’daki kanalizasyon suyunda bahsi geçen virüse rastlandığını açıkladı. RIVM, virüsün bazı hastaların dışkıları yoluyla kanalizasyona karıştığını belirterek, atık sulardan uzak durulmasını istedi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Enstitü, Hollanda’da salgının yayılması üzerine mart ayı ortalarında kanalizasyon sularında inceleme yaptı. Ülkede ilk resmi koronavirüs hastasının teşhis edildiği Loon op Zand ilçesinin atık su arıtma tesisin yanı sıra Kaatsheuvel kasabası, Tilburg ve Amsterdam kentlerinin kanalizasyon şebekelerinde koronavirüs bulundu.

Loon op Zand ilçesinin bağlı olduğu Tilburg, Hollanda’da koronavirüs salgınının en yoğun olduğu Noord Brabant bölgesinde yer alıyor.

RIVM’nin daha önce yaptığı atık su araştırmasında koronavirüs, antibiyotiğe dirençli bakteriler, çocuk felci ve kızamık virüsü de aynı teknikle belirlenmişti.

İçme Suyu Güvenli

Kaatsheuvel kasabasındaki arıtma tesisinden çıkan sularda virüsün yer almadığını ve arıtma suyu ile içme suyu arasında bağlantı bulunmadığını belirten Hollandalı uzmanlar, içme sularının güvenli olduğunu açıkladı.

Su İşletmeleri Birliği’ne göre, Kaatsheuvel deki yerel sakinler için herhangi bir risk yok.

Yüzmeye Gitmeyin

Birlik açıklamasında, “Kanalizasyon arıtma tesisinden çıkan suda koronavirüs bulunamadı. Ama tabii ki, daha önce olduğu gibi buraya yüzmeye gitmemeli veya köpeğinizin tahliye edilen suda oynamasına izin vermemelisiniz” denildi.

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları