Haberin Özgün Sesi

Umman Sultanı Kabus bin Said öldü

124

Dış Haberler Servisi

Umman Sultanı Kabus bin Said 79 yaşında öldü, ülkede üç gün yas ilan edildi. Mısır, Katar, Ürdün ile Birleşik Arap Emirlikleri, Kabus bin Said’in ölümü dolayısıyla taziye mesajı yayımlayarak ülkelerinde 3 günlük ulusal yas ilan etti. Umman Sultanı’nın ölümünden önce yerine herhangi bir veliaht atamadığı açıklandı. Yeni sultan Haitham bin Tarık el-Said oldu.

1940 yılında ülkenin güneyindeki Salalah’ta doğan Kabus bin Said, Birleşik Krallık’ta Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’nde eğitim gördü. Babasının yönetimini beğenmeyen Kabus, 1970 yılında İngilizlerin desteğiyle saray darbesi gerçekleştirdi. Tahttan indirdiği babasını sürgün eden Kabus bin Said, sultanlığını 50 yıl boyunca sürdürdü. On yıllar boyunca ülkedeki muhalif sesleri susturan Sultan Kabus, 2014’te kolon kanserine yakalandığı için tedavi görüyordu.

İran-Irak Savaşı, İran’ın nükleer tartışmaları, Körfez ülkelerinin Katar’a uyguladığı abluka, Yemen’deki savaş da dahil bölgedeki birçok konuda “tarafsız” bir imaj çizen Kabus, bölgedeki birçok olayda denge politikası yürüttü. Batı ve Amerika ile ilişkilerinde sıkı bağları olan Kabus, 2013’te ABD-İran arasındaki geçici nükleer anlaşma sürecinde de kendisini güvenilir bir arabulucu olarak konumlandırmıştı.

2014 yılından bugüne kadar iki kez tedavi için yurt dışına giden Kabus, son olarak 7 Aralık’ta sağlık sorunları nedeniyle tedavi gördüğü Belçika’dan 13 Aralık’ta ülkesine dönmüştü.

 

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları