Haberin Özgün Sesi

Türkiye’de koronavirüs anketinden hangi sonuç çıktı?

Sağlık sorunu olmaktan çıkan ve dünya piyasalarını tehdit eden, petrol fiyatlarının çakılmasına, enerji şirketlerinin büyük kayıplar yaşamasına ve ülkelerin ekonomik aktivilerini gerileten koronavirüs can almaya devam ediyor.

399

Çin’de ortaya çıktığı aralık ayından bu yana 4 binden fazla can alan virüs, Avrupa başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına yayılmış durumda. En fazla can kaybı Çin’de yaşanırken, İtalya, İran ve Güney Kore’de de hem vaka sayıları hem de ölümler artıyor.

İtalya’da ülke neredeyse tümüyle karantina altına alınırken, İran’da hem yeni vaka sayısı hem de ölüm haberleri geliyor.

ABD’de iki Kongre üyesi, katıldıkları bir etkinlikte koronavirüs bulaşmış kişilerle aynı ortamı paylaştıkları için kendilerini 14 günlük karantinaya alırken, İtalya’da ülke içi dolaşım zorunlu haller dışında neredeyse tümüyle durduruldu.

Bunlar yaşanırken, Türkiye’de Optimar Araştırma, virüsle ilgili bir kamuoyu araştırması gerçekleştirdi. Buna göre, ankete katılanların yüzde 94.2’si virüse karşı bireysel tedbir almıyor ancak 76.8’i virüsten endişe duyuyor.

Şu ana kadar Türkiye’de resmi olarak teyit edilmiş koronavirüs vakası bulunmuyor.

Ülke genelinde 26 kentte, 2 bin 883 kişiyle yapılan Optimar’ın araştırmasına göre, katılımcıların yüzde 82.8’inin virüsle ilgili var. Virüsün Türkiye’ye yayılmasından endişe edenlerin oranı ise yüzde 76.8.

Optimar, halkın hastalığa karşı bireysel tedbir alıp almadıklarını da araştırdı. Katılımcıların yüzde 94.2’si herhangi bir tedbir almadığını belirtti.

Aldıkları tedbirlerin sorulmasına üzerine ise, tedbir aldığını beyan edenlerin yüzde 56’sı “temizlik ve sağlıksız ortamlardan korunmak” yanıtını verirken, yüzde 16.7 maske taktığını söyledi. Yüzde 4.2 ise “sağlıklı beslenmeye çalışıyorum” dedi.

İtalya’da ise, Luca Franzese isimli bir kişi, kız kardeşinin koronavirüsten hayatını kaybettiğini ve kız kardeşine suni solunum yaptığını, tüm yardım çağrılarına rağmen kimsenin gelmediğini anlattığı bir video paylaştı.

Sosyal medyada paylaşılan videoda, Franzese yatakta cansız bir şekilde yatan kız kardeşinin görüntüleri eşliğinde yaşadığı travmayı anlatıyor.

Franzese’nin yaşadığı Napoli’de çok sayıda kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Videoda yardım isteyen Franzese, “Lütfen! Dün akşamdan beri bekliyorum. Kimse gelmiyor. Kimse yardım etmiyor. Kız kardeşim arkamdaki yatakta ölü yatıyor” ifadelerini kullanıyor.

Franzese, “Kardeşim sara gibi belirtiler gösterdi. Birden ağırlaştı. Korona belirtileri vardı. Dün akşam öldü. Büyük ihtimalle de koronadan öldü.Tüm birimleri aradım, dün akşamdan beri yetkililerden yardım bekliyorum, bir telefon bekliyorum. Kimse aramıyor. İşte kardeşim bu yatakta ölü yatıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. Kimse gelmiyor. Kimse aramıyor. Kendimi karantinaya aldım. Bana da bulaşmıştır. Çünkü onu hayata döndürmek için suni teneffüs yaptım. Kız kardeşim risk grubundaydı. Doktor öyle demişti. Beni koruyun, bana yardım edin” çağrısı yapıyor.

İran’da ise, İran Meclisi Milletvekili ve Meclis Ulusal Güvenlik ve Dış Politikalar Komisyonu Üyesi Şehruz Berzeger, komplo teorisi içeren bir açıklama yaptı ve koronavirüs dışında ‘ABD’nin yaydığı bir virüs’ iddiasında bulundu.

Berzeger, “Sağlık Bakanı’nın açıklamalarına göre, Gilan kentindeki Koronavirüsün bir kısmı Çin’in Vuhan kentinde tespit edilen Koronavirüs’ten tamamen farklı. Bu virüs 25 yaşındaki bir hemşireye dahi acımıyor. İkinci virüsün kaynağı neresidir belli değil. Sağlık Bakanı’nın konuşmalarından anladığım, ülkede 2 çeşit virüs var; biri  Çin’in Vuhan kentinde görülen, diğeri ise menşei belli olmayan bir virüs. Tahminim bu ikinci virüs, ABD’nin İran’da yaydığı biyo-terörizm virüsü olabilir” iddiasında bulundu.

İran’da ölü sayısı 237’ye vaka sayısı ise 7 bin 161’e yükseldi.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları