Haberin Özgün Sesi

Süleyman Soylu hedef göstermişti: Amedspor’a destek için forma kampanyası

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hedef gösterilen Amedspor için Diyarbakır'ta destek kampanyası başlatıldı.

843

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hedef gösterilen Amedspor için Diyarbakır’ta destek kampanyası başlatıldı. Kentte başını iş insanları ve sanayi örgütlerinin çektiği STK’ler, Amedspor’a maddi destek sağlamak için forma kampanyası başlattı. Başlatılan kampanya ile Eylül ayı sonuna kadar 212 bin 121 forma satışı yapılması hedefleniyor.

Kampanyanın startı Amedspor Şehmus Özer Tesisleri’nde yapılan basın açıklamasıyla verildi. Açıklamaya STK temsilcilerinin yanı sıra Amedspor Kulüp Başkanı Metin Kılavuz katıldı. Basın toplantısının yapıldığı alana “Birlikte Başaracağız” yazılı pankartlar asılırken, gazetecilere de “Seninleyiz” yazılı Amedspor atkıları dağıtıldı.

Açıklamada konuşan Amedspor Kulüp Başkanı Metin Kılavuz, Amedspor’un kentte bulunan tüm sivil toplum örgütlerini bir araya getirerek tarihi bir güne öncülük ettiğini belirtti. Kılavuz, takımlarına yönelik verilen para cezalarının üstesinden gelebilmek için DİSİAD ve GÜNTİAD öncülüğünde Eylül ayı sonuna kadar 212 bin 121 forma satışı hedeflediklerini açıkladı.

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, yalnızlaştırmaya ve ötekileştirmeye çalışılan, haksız hukuksuz muameleye maruz kalan Amedspor ile dayanışmak için açıklamaya katıldıklarını belirtti. Aydın, Amedspor’a yönelik federasyon ve il güvenlik kurulları tarafından yapılan hukuksuz uygulamalara karşı spor komisyonu kuracaklarını ve takıma destek olmak amacıyla hukuksal mücadele yürüteceklerini söyledi.

Kampanyanın ana omurgasını oluşturan kurumlardan GÜNTİAD Başkanı Mehmet Dalkıran, formaların üretim noktasında takıma yönelik desteklerinin devam edeceğinin altını çizdi. Dalkıran, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle tüm kadınları yarınki Amedspor maçına davet etti.

DİSİAD Başkanı Burç Baysal da, kent adına bugün “birleştiricilik ruhunun” oluşmasına yönelik önemli bir tablonun içerisinde olduklarını ifade etti. Amedspor’un maruz kaldığı haksızlıklarla ilgili kent bileşenleriyle beraber net bir duruşa sahip olduklarını ifade eden Baysal, Federe Kürdistan ve Avrupa başta olmak üzerine forma satışına destek olunmasını istedi.

DTSO Kadın Meclis Sözcüsü Sevim Vural ise, kadınlar olarak takımı sadece bir spor kulübü olarak görmediklerini belirterek, “Amedspor, futboldan öte çok şey ifade ediyor. Dostluğu, barışı ve dayanışmayı ifade ediyor. Bu dayanışmaya destek vermekten dolayı kadın meclisi olarak onur duyuyoruz. Yapılacak forma satışlarında elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. Bu vesileyle 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum” dedi.

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Doğan Hatun da, takım üzerindeki baskılara değindi. Hatun, Kürt kimliği taşıması nedeniyle Amedspor’un baskıya tabi tutulduğunu ifade ederek, bu baskıların bertaraf edilmesi için takıma destek çağrısında bulundu.

Kampanyaya destek veren kurumların isimleri şöyle:

Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası, DİSİAD, Diyarbakır Ticaret Borsası, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, GÜNTİAD, DOGÜNKAD, Mali Müşavirler Odası, Diyarbakır Tabip Odası, DTSO Kadın Meclisi, Genç Girişimciler Kurulu, Kadın Girişimciler Kurulu, İHD, TİHV, Amed Dernekler Platformu, Silvanlılar Derneği, Mazıdağlılar Derneği, Bingöllüler Derneği, Kulplular Derneği, Hazrolular Derneği, Erganililer Derneği, Omeryanlılar Derneği, Liceliler Derneği, Şeyh Said Derneği, ASKF, TUFAD, DİSK bileşenleri, KESK bileşenleri, DİRENİŞ-ULTRA AMED-BARİKAT taraftar dernekleri.

(Mezopotamya Ajansı) 

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları