Haberin Özgün Sesi

Salgın futbol kulüplerini vuruyor: Çok sayıda futbolcuya bulaştı

280

Ortaya çıktığı aralık ayından bu yana 8 bine yakın can kaybına neden olan, 200 bin kadar kişinin hastalığa yakalanmasıyla dünya genelinde bir sağlık krizine dönüşen koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı ve ilaç bulma çabalarında, hemen her ülkeden yeni bir açıklama geliyor.

Son olarak, virüsün ortaya çıktığı ve en fazla can aldığı Çin, virüse karşı çok etkili bir ilaç açıklamasında bulundu. Salgın futbol kulüplerini de vuruyor. İspanya ve Almanya ekiplerinde birçok futbolcuda virüse rastlandı. Türkiye’de ise Türkiye Futbol Federasyonu, maçların oynanmasında ısrarcı. Yapılan açıklamalarda liglerin ertelenmeyeceği deklare edildi.

18 Mart Çarşamba günü virüsün seyrine dair dünyadaki gelişmeler şöyle:


14.30 – Rusya, Türkiye’deki vatandaşlarına ‘dönün’ çağrısı yaptı

İstanbul’daki Rusya Başkonsolosluğu, Türkiye’ye turist olarak giden vatandaşlarının ‘en kısa süre içerisinde’ ülkelerine geri dönmelerini ‘güçlü bir şekilde tavsiye ettiklerini’ açıkladı.

Rus Interfax ajansının bildirdiğine göre; Başkonsolosluk, Rusya’ya geri dönmek isteyen Rus vatandaşlarından Dışişleri Bakanlığı’nın çağrı merkezi ile temasa geçmelerini istedi.

14.00 ABD Kriz paketini 1 trilyon dolara yükseltti

Trump Hükümeti corona virüsünün etkileriyle başa çıkmak için 850 Milyar Dolar olması beklenen kriz paketini 1 trilyon dolar olarak belirledi.

CNBC’nin haberine göre paketle ile ilgili gelişmeler, Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in Trump yönetiminin kriz paketini Amerikalıların cebinde acilen görmek istediğini söyledikten birkaç saat sonra geldi.

Trump paketle ilgili bugün yaptığı açıklamada paketin boyutunu açıklamadan ‘’Büyük olacak,cesur olacak’’ demişti.

13.30 – İran’da hayatını kaybedenlerin sayısı 1135’e yükseldi

İran’da koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 147 kişi daha hayatını kaybetti. İran’da hayatını kaybedenlerin sayısı 1135’e yükseldi.

12.20 – Çin’de 11 kişi daha hayatını kaybetti

Çin’de yeni tip koronavirüs salgınında dün 11 kişi daha hayatını kaybetti. Ulusal Sağlık Komisyonu, Çin anakarasında dün 13 yeni vakanın daha kayıtlara geçtiğini, bunlardan 12’sinin ülke dışından geldiğini açıkladı. Böylelikle diğer ülkelerden Çin’e gelen vaka sayısı 155’e ulaştı.

Ülkedeki toplam koronavirüs vakası sayısının 80 bin 894’e çıktığı belirtilen açıklamada, can kayıplarının tamamının salgının merkezi olduğu düşünülen Hubei eyaletinde görüldüğü kaydedildi. Koronavirüs salgınında Çin anakarasında şu ana kadar hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 237’ye yükseldi. Komisyon, ayrıca dün hastanelerden 922 kişinin taburcu edildiğini, toplam taburcu edilen hasta sayısının 69 bin 601’e ulaştığını aktardı. Durumu ağır olan hastaların sayısının da 2 bin 622’ye gerilediği bildirildi.

12.10 – Avustralya’da bir ilk: Yurtdışına seyahat yasağı getirildi

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, yeni tip koronavirüse karşı verilen mücadele kapsamında yurtdışına seyahatlerin yasaklandığını açıkladı. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Avustralya Sağlık Şefi Brendan Murphy ile Canberra’da düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 salgınına karşı alınan yeni önlemleri anlattı.

Avustralyalıların yurtdışına çıkışına yasak getirildiğini açıklayan Başbakan Morrison, “Avustralyalıların seyahat yasağını tüm dünya için 4’üncü seviyeye (SmartTraveller kurallarına göre 4’üncü seviye : ‘Sağlık ve güvenliğiniz aşırı risk altında. Bu yere gitmemelisiniz’) yükseltiyoruz. Avustralya tarihinde ilk kez gerçekleşti. Yurtdışına çıkmayın, bu talimat çok açık” ifadelerini kullandı. Alınan tedbirler kapsamında yaşlı bakımevlerine ziyaretlere kısıtlama getirildiğini belirten Morrison, el sıkışmama veya sarılmama tavsiyesinde bulundu.

Morrison, 100 kişiden fazla katılımın olduğu etkinliklerin yapılamayacağını, bu sınırlamaya okulların, toplu taşıma araçlarının, madenlerin ve havaalanları gibi yerlerin dahil olmadığını vurguladı. Gaziler İşleri Bakanı Darren Chester, Avustralya liderliğindeki uluslararası Anzak Günü törenlerinin coronavirüs nedeniyle iptal edildiğini duyurdu.

12.00 – Süleymaniye’de yeni bir koronavirüs vakası tespit edildi

Kürdistan Sağlık Bakanlığı, Süleymaniye’de yeni bir koronavirüs vakasının tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, son 24 saatte Erbil’de 80, Süleymaniye’de 62 ve Duhok’ta 14 toplam 156 kişiye koronavirüs testi yapıldığı belirtildi. Açıklamada, test sonuçlarında Süleymaniye’de 27 yaşındaki bir kadının koronavirüs test sonuçlarının pozitif çıktığı kaydedildi. Test sonuçları pozitif çıkan kadının, dün koronavirüse yakalandığı tespit edilen kadının arkadaşı olduğu ifade edildi.

Kürdistan Bölgesi’ndeki toplam vaka sayısının 38’e yükseldiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Koronavirüse yakalanan 38 kişiden 9’u iyileşti, bir kişide hayatını kaybetti. 28 kişi ise gözetim altında tutuluyor. Şu ana kadar toplam 35 farklı merkezde 4 bin 358 kişi gözlem altına alındı. Gözlem süreleri dolan 2 bin 640 kişi evlerine gönderildi. Şu anda bin 718 kişi gözlem altında tutuluyor.”

11.45 – ‘İran’da 103 yaşındaki kadın koronavirüsü yendi’ iddiası

Simnan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Nevid Danayi, koronavirüse yakalanan 103 yaşındaki bir kadının tedavisi sonrası iyileşerek taburcu edildiğini duyurdu. 103 yaşındaki kadın, koronavirüsü yenen en yaşlı ikinci insan olarak kayıtlara geçti. Hastanın kimliğini açıklamayan Danayi, “Koronavirüs nedeniyle yaklaşık bir haftadır Simnan Kevser Hastanesi’nde tedavi gören 103 yaşındaki bir kadın hasta tamamen iyileşerek taburcu edildi” dedi.

Çin’de koronavirüse yakalanan 103 yaşındaki bir kadın hastanın da altı günlük tedavisinin ardından geçen hafta koronavirüsü yenerek taburcu edildiği açıklanmıştı. Çin’in Vuhan kentinde 100 yaşındaki bir hasta ile İran’ın Bem şehrinde 91 yaşındaki bir hasta da virüsü yenerek iyileşmişti.

11.40 – Tunus’ta kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, koronavirüsün yayılmasını engellemek için ülke genelinde kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Said, bugünden başlamak üzere yerel saatle 18.00 ile 06.00 arasında tüm ülkede kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanacağını, askeri kuvvetler ile iç güvenlik birimlerinin de yasağın uygulanması için devriye gezeceğini kaydetti.

Hayatın en geç iki hafta içinde normal seyrine döneceğini söyleyen Said, salgından korunmanın bilinçli olmaktan geçtiğini vurguladı. Salgınla mücadele için vatandaşları maaşlarının yarısını ya da daha fazlasını bağışlamaya davet eden Said, kendisinin de bağışta bulunan ilk kişi olacağını bildirdi. Tunus’ta son olarak 24 kişide koronavirüs tespit edildiği açıklanmıştı.

11.30 – Hertha Berlin’de bir oyuncuda koronavirüse rastlandı

Bundesliga ekiplerinden Hertha Berlin’de adı açıklanmayan bir futbolcuda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildi.

Kulüpten yapılan açıklamada, futbolcunun test sonucunun pozitif çıkmasının ardından tüm teknik ekip ve oyuncuların, 14 gün boyunca karantina altında tutulacağı belirtildi. İki hafta boyunca idmanlarına ara verecek Hertha Berlin’de oyuncular, kendilerine verilen bireysel çalışmaları evlerinde karantina altında yapacak.

11.20 – Zanzibar’da ilk koronavirüs vakası

Afrika’nın turizm merkezlerinden Tanzanya’nın Zanzibar Adası’nda ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası görüldü.

Tanzanya Başbakanı Kassim Majaliwa, yerel basına yaptığı açıklamada, ülkedeki toplam yeni tip koronavirüs vaka sayısının üçe çıktığını ifade ederek, ilk kez Zanzibar Adası’nda Kovid-19 vakasına rastlandığını söyledi. Virüs tespit edilenlerin ABD, Almanya ve Tanzanya vatandaşı olduğunu aktaran Majaliwa, Tanzanyalı hastanın yurt dışında kaldığı sırada enfekte olmuş birisiyle aynı evi paylaştığını belirtti.

Turistik adayı geçen yıl yarım milyondan fazla yabancı ziyaret etmişti. Afrika genelinde vaka sayıları 500’e yaklaştı. Sahra Altı Afrika’da en fazla hastalığın görüldüğü ülke Güney Afrika oldu ve hasta sayısı 85’e çıktı.

11.15 – Rus piyasalarında kayıplar artıyor

Koronavirüs salgını (Kovid-19) ve petrol fiyatlarında düşün devam etmesiyle Rus rublesi ve borsasındaki kayıplar devam ediyor. Koronavirüs salgınına ilişkin küresel ekonomiye dair risklerin devam etmesi ve petrol fiyatlarının tekrar düşmesiyle Rus rublesi, dolar karşısında yüzde 2 değer kaybederek 76,9 seviyesine, avro karşısında da yüzde 2,1 düşerek 84,7’ye geriledi.

Ruble, açılışta dolar karşısında kısa bir süreliğine 79 seviyesine kadar geldi. Moskova Borsası (MICEX), günün ilk yarısında yüzde 1,7 değer kaybederek 2.182 puana düşerken, RTS endeksi yüzde 4,3’ün üzerinde düşerek Ağustos 2016’dan bu yana ilk defa 894 puana kadar geriledi.

Rusya Merkez Bankası, yaptığı açıklamada, piyasalardaki dalgalanmaları hafifletmek için 5,5 milyar ruble değerinde döviz satışı gerçekleştirdiğini duyurdu. Analistler, koronavirüs salgınına dair endişelerin artması üzerine yatırımcıların risk iştahının azaldığına ve petrol fiyatlarında tekrar aşağı yönlü ilerleyen seyre işaret etti. Rusya’nın ana ihracat kalemi petrolde, Brent tipi varilin fiyatı yüzde 1,83 gerileyerek 28,31 seviyesinden işlem görüyor.

11.00 – Espanyol’da altı futbolcuda koronavirüse rastlandı

İspanya 1. Futbol Ligi (La Liga) ekiplerinden Espanyol’da altı futbolcuya koronavirüs teşhisi konuldu. Kulüpten yapılan açıklamada, A Takım’da forma giyen 6 oyuncu ve bazı teknik ekip personelinde, virüse rastlandığı belirtildi.

Kovid-19’a yakalanan kişilerde hastalığın semptomlarının hafif derecede seyrettiği ve tedavilerine devam edildiği ifade edildi. İspanya’da son olarak 11 bin 409 yeni tip koronovirüs vakası yaşanırken, 510 kişi hayatını kaybetti.

10.30 – Tedavi bulma çalışmaları ne aşamada?

Koronavirüsün bugüne kadar kesin bir tedavisi bulunamadı. Ancak virüsün yol açtığı Covid-19 hastalığıyla ilk tanışan ülke olan Çin’deki doktorlar ve uzmanlar, hangi tip hastaların hangi tedaviye yanıt verdiğini, hastalığın hangi durumlarda ne kadar sürdüğünü inceledi ve bu bilgileri İtalya ve Türkiye dahil birçok ülkeyle paylaşmaya başladı.

Aşı geliştirmek için ise Almanya, ABD başta olmak üzere bazı ülkelerde bilim insanları ve özel sağlık kuruluşları çalışmalara başladı. Associated Press ajansının haberine göre, ABD’nin kuzeybatısındaki Seattle şehrinde Kaiser Permanente araştırma merkezinde dört gönüllüye aşı yapıldı.

mRNA-1273 adlı aşının bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonu yenmesi umuluyor. Ancak aşının piyasaya sürülmesinin 18 ay alabileceği belirtiliyor. Birçok ülke, yoğun bakım ünitesi ve sağlık çalışanı sayısındaki eksiklik sebebiyle hastanelerde oluşan yoğunluğu önlemek için ek tedbirler alıyor. İngiltere ve Fransa’da orduya ait hastaneler de koronavirüs salgını için tahsis ediliyor.

Çekya’da polis, 700 bin maskeyi daha yüksek bir fiyattan satmak için bekleten bir fabrikaya baskın düzenleyerek tüm maskelere el koydu

09.30 – Avrupa’da ve Amerika’da sert önlemler

Virüsün Mart ayı itibarıyla hızla yayıldığı ve vaka sayısı nüfusa oranlandığında Çin’den çok daha yoğun olarak görülen Avrupa ülkeleri, önlemleri sıkılaştırdı. Birçok ülkede okullar kapatıldı, kalabalık mekanlarda bir araya gelmek yasaklandı, ülkeler arası geçişler ve ülke içi seyahatler sınırlandırıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Pazartesi günü yaptığı açıklamada koronavirüsün yayılmasını engellemek için evden çıkmama çağrısı yaptı ve sert seyahat yasakları getirildiğini duyurdu. Hasta insanların hastanelere götürülmesi için ordunun devreye girebileceğini söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, sosyal hayatın kısıtlanması, kafe, restoran ve bar gibi kalabalık ortamlara girilmemesi, mümkün olanların evden çalışması, 70 yaş üstündekiler, hamileler ve hastalığı bulunanların 12 hafta evde kalması çağrısı yaptı. İngiltere ve Galler’deki ağır suç davalarının da, üç günden fazla sürmesi bekleniyorsa ertelenmesi kararı alındı. İspanya, Belçika ve İtalya’nın birçok bölgesinde de zorunlu haller dışında sokağa çıkma yasağı var. Yasağı uygulamak için polisler görev yapıyor. Avrupa Birliği ülkeleri de AB vatandaşı olmayanların bu ülkelere girişini engelleme kararı aldı.

Kanada da ABD dışından gelen tüm yabancılara sınırlarını kapattığını duyurdu. Başbakan Justin Truedau, eşinde koronavirüs tespit edildiği için evde karantina altındayken ülkenin parlamentosu da çalışmalarına beş haftalık bir ara verdi.

ABD’de de New York ve California dahil birçok eyalette kafeler, restoranlar, barlar, sinemalar, spor salonları ve tiyatrolar kapatıldı. Koronavirüs testi pozitif çıkan ya da şüpheli durumdaki kişilerin endi kendine karantina uygulamadığı durumlarda bu kişilerin kapısında polis görevlendirildi. 8 milyon nüfuslu New York şehri ve 900 bin nüfuslu San Francisco şehrinde, 48 saat içinde “acil durumlar dışında sokağa çıkma yasağı” getirilmesi planlanıyor. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Cumhuriyetçi Senatörlerle Salı günü yaptığı kapalı toplantıda, eğer koronavirüs kurtarma paketi üzerinde uzlaşılmazsa ABD’deki işsizlik rakamlarının yüzde 20’ye çıkabileceğini söyledi. Ekim 2019 itibarıyla bu oran yüzde 3.6 seviyesindeydi.

Dünyanın birçok yerinde, Çin de dahil olmak üzere, yurt dışından gelenlerin 14 gün karantinaya alınması şartı getirildi. Sınır kapıları zorunlu haller dışında geçişlere kapatıldı. Çin’de yakın dönemde virüs bulaşan hastaların çoğunun yurt dışı kaynaklı olduğu belirtiliyor. Çok sayıda yabancının çalıştığı Suudi Arabistan da, sağlık ve gıda sektörü dışındaki tüm özel sektör çalışmalarını 15 gün boyunca durdurma kararı aldı.

08.30 – İtalya 10 bin tıp öğrencisini sahaya sürüyor

Korona virüsü vakalarının 30 binin üzerine çıktığı İtalya’da, doktor eksikliğine karşı yeni bir formül bulundu. Son sınavlarını henüz vermemiş 10 bin tıp öğrencisi göreve çağrıldı.

Üniversiteler Bakanı Gaetano Manfredi, bu sene mezun olması planlanan öğrencilerin son sınavlarına girmeden çalışmaya başlayacağını açıkladı. Buna göre öğrenciler, mezun olmak için vermeleri gereken final sınavlarına girmeyecek ve planlanandan sekiz ila dokuz ay erken bir şekilde hizmet vermeye başlayacak.

07.30 – İsrailli iki bakan koronavirüs şüphesiyle karantinaya alındı

İsrail İçişleri Bakanı Aryeh Deri ile Tarım Bakanı Tzachi Hanegbi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) şüphesiyle karantinaya alındı. İsrail basınında yer alan haberlerde, Bakan Deri ile Hanegbi’nin, ülkenin güneyindeki Merhavim bölgesinde katıldıkları bir toplantıda Kovid-19 teşhisi konulan bir kişinin de bulunması üzerine karantinaya alındığı belirtildi.

Haberlerde, Kovid-19 teşhisi konulan kişinin Merhavim Belediye Başkanı Shai Hajaj olduğu, toplantıda yer alan milletvekilleri Ram Ben-Barak ile Alon Shuster’in de evlerinde karantinaya alındığı kaydedildi. İsrail Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede 13 kişide daha Kovid-19 tespit edildiği ve toplam vaka sayısının 337’ye yükseldiği belirtildi.

07.00 – Venezuela koronayla mücadele için IMF’den 5 milyar dolar istedi

Venezuela
 ülkedeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını karşısında Uluslararası Para Fonundan (IMF) 5 milyar dolar istedi.
 Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Devlet Başkanı Nicolas Maduro, IMF’den, sağlık sistemimizin Kovid-19’la mücadele kapasitesini güçlendirmek için 5 milyar dolarlık finansman talebinde bulunmuştur” ifadelerini kullandı.
 Başvuruyu, hükümetin “halkı korumak için attığı başka bir adım” olarak nitelendiren Arreaza, mesajında Maduro’nun IMF İcra Direktörü Kristalina Georgieva’ya gönderdiği mektubu da paylaştı.
Kovid-19’a vaka sayısının 33’e ulaştığı Venezuela’da tüm ülke karantina bölgesi ilan edilmiş ve halkın evlerinde kalması istenmişti.

06.-50 – Kırgızistan’da ilk vaka

Kırgızistan Sağlık Bakanı Kosmosbek Çolponbayev, başbakanlık binasında düzenlediği basın toplantısında, Umre’den 12 Mart’ta dönen ve evlerinde karantinada tutulan üç kişinin koronavirüs (Kovid-19) test sonuçlarının pozitif çıktığını açıkladı. Koronavirüs tespiti yapılan hastaların yaşadığı Celalabad bölgesine bağlı Suzak ilçesine giriş çıkışlar yasaklandı.

06.30 – Hafter’in sözcüsü koronavirüs şüphesiyle karantinaya alındı

Libya’nın büyük bölümünü kontrol eden Halife Hafter’e bağlı güçlerin sözcüsü Ahmed el-Mismari, yeni tip koronavirüs şüphesiyle karantinaya alındı. Dubai merkezli El-Arabiya televizyonu, Mismari’nin Mısır ziyareti sonrası koronavirüs şüphesiyle karantinaya alındığını “son dakika” koduyla duyurdu.

Mismari de Facebook hesabından yaptığı paylaşımda haberi doğrulardı. Mısır ziyareti sırasında kendisine eşlik eden heyetle iki hafta karantina altında kalacaklarını belirten Mismari, bu süreçte gelişmeleri takip edeceğini ve gerekirse görüntülü açıklama yapacağını ifade etti.

06.15 – Koronavirüs salgını, ABD’deki 50 eyalete de yayıldı 

ABD’de, West Virginia eyaletinde de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının çıkmasının ardından salgın ülkedeki 50 eyaletin hepsine yayıldı. John Hopkins Koronavirüs Araştırma Merkezi verilerine göre, ABD genelinde vaka sayısı 5 bin 894’e ulaştı, 97 kişi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti. West Virginia eyaletinde de bir vaka görülmesinin ardından, salgın ülkedeki 50 eyaletin hepsine yayılmış oldu.


06.12- ABD’de koronavirüsten ölüm sayısı 108’e çıktı

ABD Başkanı Donald Trump’ın hafife aldığı ancak peş peşe gelen ölümlerin ardından harekete geçerek, mücadele için bütçe ayırdığı koronavirüs can almaya devam ediyor.

Son rakamlara göre, hayatını kaybeden kişi sayısı 108’e çıktı. Vaka sayısı ise 6 bin 400’e dayandı.


05.02- Virüs otoriter rejimlerin keyfiliklerini de sorgulatıyor

Brezilya’da, Kübalı doktorları işten çıkaran Brezilya’nın otoriter lideri Jair Bolsonaro, koronavirüs krizinin ardından doktorları yeniden işe alma kararı verdi.

Brezilya Sağlık Bakanlığı, yeni sağlık programında Kübalı doktorlara önemli bir yer ayırırken, Küba ile ilişkilerin bozulması nedeniyle işten çıkarılan Kübalı doktorların yeniden işe alınması için harekete geçti.


04.36- Çin’den ‘çok etkili ilaç açıklaması’

Virüsün çıktığı ülke de olan Çin, virüse karşı çok etkili bir ilaç açıklaması yaptı. Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Zhang Xinmin ‘Favipiravir’ adı verilen bir ilacın test edildiğini ve korona virüsüne karşı çok etkili olduğunu duyurdu.

Xinmin, Shenzhen’de, 80 hastayı kapsayan bir klinik araştırma yapıldığını belirtti ve ilacın hafif vakalarda iyileşme sürecini 11’den dörde düşürdüğünü kaydetti. İlaç ateş süresini de 4.2 günden 2.5 güne geriletti.

İlacın kayda değer bir yan etkisinin bulunmadığı belirtilirken, Xinmin, “Favipiravir, 2014’ten beri Japon pazarında ve hiçbir belirgin yan etki görmüyoruz” dedi.

Koronavirüsle mücadelede büyük bir aşama kaydeden Çin, otoriter ve basın özgürlüğünü yok sayan uygulamalarına devam ediyor.

ABD merkezli Wall Street Journal için çalışan üç muhabiri sınır dışı eden Çin, The New York Times, The Washington Post ve The Wall Street Journal muhabirlerinin de basın kartlarını iptal etti.

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları