Haberin Özgün Sesi

Rus uzman: Kürdistan, tüm bölge için bir örnek

461

K24’te yer alan habere göre, Rusya Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü Danışmanı Nicolas Dimitrevic, Kürdistan Bölgesi ve Irak’la ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Irak’ın geçmişten birikmiş sorunların sancısını çektiğini belirten Dimitrevic, “Irak geçmişten beri kaos içerisinde. Şuanda Irak’ta yaşananlar geçmiş yıllardaki sorunların patlamasıdır” dedi.

Dimitrevic, Irak’a yönelik dış müdahalelere işaret ederek, “Irak’a komşu ve uzak ülkelerin müdahalesi olmasaydı, ülke içerisinde bulunduğu krizlerden sıyrılabilirdi. Irak’ın yaşadığı sorunlardan kurtulması için yardıma ihtiyacı var. Rusya Dışişleri Bakanı, ülkesinin Irak’a gerekli olan tüm desteği vereceğini açıkladı” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi ve güvenlik ortamının tüm bölge için bir örnek olduğunu dile getiren Rus uzman, “Bizim Irak’a sürekli ziyaretlerimiz oluyor. Kürdistan’la güçlü ilişkilerimiz var. Kürdistan kalkınma yolunda ilerliyor. Kürdistan’ın içerisinde bulunduğu güvenlik ve istikrar ortamını korumasını ümit ediyoruz. Şimdiki kazanımlarını korumalarını ümit ediyoruz. Kürdistan şuan yönetim, ekonomi ve güvenlik açısından tüm Irak ve bölge için bir örnektir” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları