Haberin Özgün Sesi

Ruhani, Ukrayna’dan özür diledi

108

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağının “yanlışlıkla” düşürüldüğü açıklamasının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’i arayarak özür diledi.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan Boeing 737 tipi yolcu uçağı düşmüş, 176 yolcudan kurtulan olmamıştı.

İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağın “yanlışlıkla’ düşürüldüğünü itiraf etmişti.

Ukrayna’dan yapılan açıklamaya göre, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’i arayarak Tahran’da düşürülen yolcu uçağı sebebiyle İran adına özür dilediğini iletti.

Zelenskiy Twitter’dan yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:

“Ruhani ile konuştuk. Uçağın düşürüldüğünün kabul edilmesi doğru yolda atılan bir adım. Kazada hayatını kaybedenlerinin kimliklerinin derhal teslim edilmesi ve cenazelerinin Ukrayna’ya teslim edilmesi konusunda ısrar ediyorum. Faillere hesap sorulmalı. Hukuki ve teknik işbirliğini sabırsızlıkla bekliyoruz.”

İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü duyurmuştu.

İran’ın uçağı düşürdüğünü itiraf etmesi ve kara kutuyu Fransa’ya göndereceğini açıklamasının ardından, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Vladimir Zelenskiy bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, kara kutunun incelenmesine dair detayları görüşmüştü.

ABD Başkanı Donald Trump ve ABD’li yetkililer ise Ukrayna uçağının İran tarafından “yanlışlıkla” düşürülmüş olabileceğini ileri sürmüştü.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da söz konusu uçağı İran’a ait bir füzeyle yanlışlıkla düşürülmüş olabileceği yönünde ellerine istihbarat olduğunu açıklamıştı.

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları