Haberin Özgün Sesi

Marketten alınanları nasıl sterilize etmeli: ABD’li doktordan pratik yöntem…

933

Çin’de ortaya çıktıktan kısa süre sonra dünyaya yayılan koronavirüs can almaya devam ediyor. Devletler teyakkuzda ve alınacak tedbirleri açıklıyor. Virüsten korunmak için birçok uzman alışveriş konusunda da uyarılarda bulunuyor.

Michiganlı bir doktor, paylaştığı bir videoda insanlara marketten aldıkları ürünleri üç gün boyunca dışarıda bekletmeyi veya her ürünü etraflıca dezenfekte etmeyi öneriyor.

Grand Rapids Aile Hekimliği Uzmanları mensubu Dr. Jeffrey VanWingen, gıda ambalajlarının yüzeylerinde yaşayan mikroplar sebebiyle hastalanma tehlikesine karşı tüketicileri uyaran 13 dakikalık videoyu internette yayımladı.

Independent Türkçe’nin aktardığına göre, ABD hükümeti için çalışan bilim insanlarınca gerçekleştirilen yakın tarihli bir çalışma, koronavirüsün plastik ve paslanmaz çelik dahil bazı yüzeylerde üç güne kadar yaşayabildiğini keşfetti.

Dr. VanWingen videoda mikropların paket ve yiyeceklerden insanlara bulaşmasını engellemenin en iyi yolunun, dokunmadan önce onları üç gün dışarıda bekletmek olduğu önerisinde bulunuyor.

Bunun mümkün olmadığı durumlarda Dr. VanWingen, insanların her paketi silip dezenfekte ederek veya dış ambalajı çıkararak gıda ürünlerini sterilize edebileceğine inandığı yöntemleri gösteriyor.

Dr. VanWingen “Tüm bunların biraz vakit kaybı gibi göründüğünün farkındayım. Ama doğrusu bugünlerde insanların elinde biraz daha fazla zaman var” diyor.

Bilimsel çalışmaya göre en uzun süre, plastik ve paslanmaz çelik üzerinde kaldığı gözlenen virüs, bir deney sırasında bu yüzeylere uygulandıktan sonra 72 saate kadar tespit edilebilir durumdaydı.

Kovid-19’un ayrıca bakır üzerinde dört saate kadar ve kartonda 24 saate kadar yaşayabildiği görüldü.

Bu materyallerin çoğu farklı gıdaların paketlenmesinde kullanılıyor. Ancak Associated Press’e konuşan araştırmacılar bulgularının, kimsenin virüse bu şekilde yakalandığını ispatlamadığını, bunun sadece teorik olarak mümkün olabileceğini gösterdiğini açıkladı.

Dr. WanWingen’in videosu YouTube üzerinde halihazırda 12 milyon 800 binden fazla izlenmiş durumda.

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları