Haberin Özgün Sesi

Kürt partilerinden Türkiye ve PKK’ye çağrı: Tüm silahlar susturulsun!

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) ve Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) 08.04.2020 Çarşamba günü Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde odun toplayan köylüleri taşıyan aracın geçişi sırasında yaşanan patlamaya ilişkin olarak ortak açıklama yayınladı. Açıklamada, Türkiye ve PKK'ye çağrıda bulunan Kürt partileri, acilen askeri operasyonlara son verilmesi ve sorunların barışçıl yöntemlerle çözümlenmesi gerektiğini vurguladı.

300

PAK ve PSK’nin ortak açıklaması şöyle:

08.04.2020 günü Diyarbakır’ın  Kulp ilçesinde, orman işçilerini taşıyan bir aracın yoldan geçişi sırasında, bir patlayıcının  infilak etmesi sonucu 5 sivil yaşamını yitirmiştir. Bu saldırının, siyasi tutuklu ve hükümlülerin yeni infaz yasası kapsamına alınmasının toplumun geniş kesimlerince talep  edildiği  bir döneme denk gelmesinin düşündürücü olduğuna da dikkat çekmek istiyoruz.

Kulp’ta gerçekleşen ve 5 sivilin ölümüyle sonuçlanan bu saldırı, silahlarınsusturulmasının yaşamsal önemini bir kez daha tüm yakıcılığıyla gündeme taşımıştır.

Tüm insanlığı tehdit eden Corona Virüs’e karşı ayırımsız milyarlarca insanın seferber olduğu, tüm ülkelerde ‘’evde kal’’ çağrılarının ortak bir dile dönüştüğü bir süreçte, savaşın, çatışma ve silahlı eylemlerin devam ediyor olması, corona virüs tehlikesinin yeterli derecede anlaşılmadığını göstermesinin yanı sıra Türkiye Devleti’nin Kürd ve Kürdistan sorununu şiddet temelinde çözme politikasında israr ettiğini ortaya koymaktadır.

Evet, zaman, silahları susturmanın zamanıdır. Bütün vicdanlarda yer eden bu talep artık duyulmalıdır.

Türkiye Devleti acilen askeri operasyonlara son vermeli, PKK de silahları susturmalı, ateşkes ilan etmelidir.

Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de savaşın, çatışmaların ve şiddetin, sorunların siyasal, demokratik, sivil yol, yöntem ve araçlarla çözümünü engellediği, sorunların çözümsüzlüğünü daha da derinleştirdiği aşikardır.

Bu nedenle sorunun diyalog ve barışçıl yöntemlerle çözümü halklarımızın yararınadır ve silahların susturulması da bunun ilk adımıdır diyoruz.

Savaşa giden tüm ekonomik imkanlar corona virüse karşı mücadelede kullanılmalıdır.

11.04.2020

PSK (Kürdistan Sosyalist Partisi)

PAK (Kürdistan Özgürlük Partisi)

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları