Haberin Özgün Sesi

Kürt gösterici işkenceyle katledildi, cenazesi yakıldı!

2.952

Doğu Kürdistan’da Serdar Ezemî adındaki Kürt gösterici gözaltına alındıktan sonra İran güvenlik güçleri tarafından işkenceyle katledil. Cesedi yakıldı.

Hengaw İnsan Hakları Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre, Doğu Kürdistan’ın Riwanser kenti Şaho nahiyesi nüfusuna kayıtlı olan Serdar Ezemî adındaki Kürt genci 9 Ocak tarihinde Tahran’ın Perenc ilçesinde katledilerek yakılmış halde gömülü olarak bulundu. Serdar Ezemî İran’daki protestolar sırasında İran güvenlik güçleri tarafından protestolara katıldığı gerekçesi ile kaçırılmıştı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye, İran güvenlik güçleri tarafından kaçırılarak gözaltına alınan Serdar Ezemî’den hiçbir şekilde haber alınamadı.

9 Ocak’ta katledilerek yakılmış halde bir cenaze bulundu. Serdar Ezemî’nin  ailesinin yaptığı başvuru ardından yapılan DNA incelenmesi sonucunda katledilen ve yakılan cenazenin Serdar Ezemî’ye ait olduğu tespit edildi.

İran güvenlik güçleri Serdar Ezemî’nin yakılmış cenazesini ailesine teslim ettikten sonra oğullarının akıbetini kamuoyu ile paylaşmamaları hususunda tehdit ettiği öğrenildi.

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları