Haberin Özgün Sesi

Koronavirüsün akciğerlere verdiği zararın görüntüleri yayımlandı

864
Euronews Türkçe’nin haberine göre, üç ay içerisinde pandemiye yani tüm dünyayı etkileyen bir salgına dönüşen virüsün ciğerlerde kalıcı tahribata da neden olduğu ortaya çıktı.

Özellikle 60 yaş üzeri hastalarda ölümcül olan virüsün verdiği zarar, röntgen ve tomografi ile tespit edildi.

Yine virüsün ortaya çıkış yeri de olan Çin’in Hubei eyaletinin Vuhan kentinde 44 yaşındaki bir hastada virüsün ciğerlerdeki etkisi röntgen (X-ray) ile görüntülendi. Akciğer üzerindeki buzlu cam görünümleri (opasifikasyon) olarak adlandırılan beyaz lekeler, hastalığın kişide yarattığı zatürrenin boyutunu da gözler önüne seriyor.

Habere göre, akut solunum sıkıntısı sendromu ve ileri derece zatürre teşhisi konulan hasta, 13 gün süren yüksek ateş ve öksürük şikayeti üzerine hastaneye başvurduktan bir hafta sonra hayatını kaybetti. Söz konusu hasta şüpheli kovid-19 vakası olarak kayıtlara geçti.

RSNA
 

Radyologlar ise, elde edilen görüntülerin lezyonların akciğer üzerindeki dağılımının net bir şekilde anlaşılmasıyla virüsün tanıma ve tedavisi araştırmalarında önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi.

 

Yine aynı hastalığa yakalanan 54 yaşındaki bir başka hastanın röntgen ve tomografi görüntülerinde ise, lezyonların üst lobda yoğunlaştığı görüldü.

RSNA

 

Vuhan kentinden döndükten sonra bir hafta boyunca ateşi 38.5 dereceden düşmeyen kadına, nefes darlığı, öksürük ve halsizlik semptomlarıyla hastane yattıktan sonra kovid-19 testi yapıldı. Test sonuçları pozitif çıkan hastaya zatürre teşhisi kondu. Uygulanan tedaviyle söz konusu hastanın semptomlarının hafiflediği rapor edildi.

 

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları