Haberin Özgün Sesi

Kılıçdaroğlu’ya sunulan ankette Erdoğan’ı kızdıracak sonuçlar

393

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ya düzenli olarak sunulan son ankete göre, vatandaşların yüzde 84’ü sokağa çıkma yasağının getirilmesini isterken, yüzde 16’sı ise buna karşı olduğunu ifade etti.

Türkiye’de koronavirüsten hastalananların ve hayatını kaybedenlerin sayısı artmaya devam ederken vatandaşlar sokağa çıkma yasağının getirilmesini istiyor.

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin hazırladığı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ya sunulan araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 54’ü sokağa çıkma yasağını desteklerken, yüzde 30’u ise desteklediğini ancak bazı çekinceleri olduğunu belirtti.

Araştırmaya katılanların yüzde 16’sı ise sokağa çıkma yasağına tamamen karşı olduğunu ifade etti.

Yeniçağ’da yer alan habere göre, “Gündemetre Türkiye’nin Gündemi Araştırması” başlıklı araştırma, mart ayı sonuçlarını içeriyor.

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından 81 ilde 2 bin 605 kişinin katılımıyla yapılan çalışmada, tüm yaş ve eğitim grupları orantılı bir şekilde yer aldı.

Salgın tedbirleri kapsamında video konferans yoluyla CHP Genel Başkan Başdanışmanı Veli Özdemir tarafından gerçekleştirilen araştırmada, “Türkiye’nin çözülmesi gereken acil sorunları nelerdir” sorusuna verilen yanıtlar da yer alıyor.

Buna göre, “Koronavirüs salgını” cevabı yüzde 46 oranıyla birinci sırada, “ekonomik kriz sorunu” yüzde 31 oranıyla ikinci sırada, “işsizlik sorunu” ise yüzde 15 oranıyla üçüncü sırada yer aldı.

“Hayat pahalılığı sorununun” da yüzde altı oranıyla 6. sırada yer almasıyla birlikte ekonomik sorunların oluşturduğu oranın yüzde 52’ye çıkarak, Koronavirüs salgınını bile geride bırakmış oldu.

Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmadığını söyleyenlerin oranı yüzde 76, bazen dışarı çıktıklarını söyleyenlerin oranı 19, her zaman dışarı çıktıklarını söyleyenlerin oranı ise yüzde beş oldu.

Zorunlu olarak dışarı çıkıldığında insanlarla arasına mesafe koyduklarını söyleyenlerin oranı yüzde 78, bu kurala bazen uyduklarını söyleyenlerin oranı ise yüzde 20 olarak öne çıkıyor.

Buna göre sosyal mesafe ve sosyal izolasyon kurallarına uyanların oranı yüzde 90 seviyesini aştı. Vatandaşların yüzde 67’si salgın nedeniyle fazladan dezenfektan aldığını ifade ederken, yüzde 31’i fazladan gıda ürünleri, yüzde 48’i ise her zamankinden fazla temizlik ürünü aldığını kaydetti.

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları