Haberin Özgün Sesi

Kılıçdaroğlu’nun avukatı: Yolsuzluk tapeleri montaj değil gerçek!

839

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, 17/25 Aralık’ta yayınlanan yolsuzluk tapelerinin montaj değil gerçek olduğunu ispatladıklarını söyledi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17-25 Aralık operasyonlarını kastederek “ülkenin her tarafını peşkeş çektiniz” diyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na tazminat davası açmıştı. Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik de Ankara 6’ncı Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davaya sunduğu cevap dilekçesinde, CHP liderinin sözlerinin dayanağı olan olguları ispatlayacaklarını ve buna ilişkin delil sunacaklarını söylemişti. Çelik daha sonra mahkemeye 17-25 Aralık sürecinde ortaya çıkan ve ‘FETÖ’ tarafından montajlandığı iddia edilen tapeleri delil olarak sunmuş, bu yüzden hakkında dava açılmıştı.
Kartal’daki Anadolu 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Celal Çelik, İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP milletvekili Ali Şeker, Erdoğan Toprak ve partili birçok siyasetçi katıldı.
‘MÜVEKKİLİN HAKLARINI SAVUNMAK SUÇ MU?’
Savunmasını yapan Çelik mahkeme heyetinden iddianameye ilişkin bir açıklama beklediğini belirterek iddianamede suçlarla ilgili bir bağ kurulmadığını söyledi. Çelik şu ifadeleri kullandı: “Bu davanın savunmayı baskılamaya yönelik olarak olduğunu söylemek istiyorum. Savcı hangi gerekçe ile bu davayı açtı anlamadım. Dünyanın hiçbir yerinde böylesi bir dava açılamaz. Bir avukattan müvekkilini savunmaması beklenemez. Karşı tarafta Erdoğan varsa iyi düşünün ve ‘Erdoğan asla ve asla yanılmaz, söylediği her şey doğrudur. Benim müvekkilimin söylediği hiçbir şey doğru değildir. Dava kabul edilsin’ demem isteniyor. Erdoğan tarafından bana açılmış iki dava var. Genel başkanımız Erdoğan’a ‘seni eleştireceğim’ diyor. İktidar partisinin genel başkanını eleştirme hakkına sahip. Erdoğan sıfırlama tapelerinin montaj olduğunu söyledi. Ben de müvekkilimin doğru söylediğini ispatlamaya çalıştım. Tapeleri de dosyaya koyduk. Müvekkilimin haklarını savunmak ne zamandan beri suç.”
‘TAPELER GERÇEK’ 
Mahkemeler önünde sıfatların bir önemi olmadığını dile getiren Çelik, “Benimle ilgili iddia sıfırlama tapelerini dosyaya koymak. Tapeler montaj değil diyorlar. Bu sıfırlama tapeleri doğru mudur değil midir? Doğruysa ben suç işlemiş olur muyum? Mahkemeniz tarafından bilirkişi tarafından alındı incelenmesini istiyorum. Rapor talep ediyorum. İddianamede geçen 7 tape var. Tapelerin gerçek olduğuna dair elimdeki raporu mahkemenize sunuyorum. Bu tapelerin gerçek olduğu sabit” diye konuştu.
Ardından avukatlar söz alarak savunmanın baskı altına alındığını müvekkilleri Çelik’in derhal beraat edilmesi talep etti.
BİLİRKİŞİ TALEBİ REDDEDİLDİ
Savcı bilirkişi raporu alınması yönündeki talebinin reddini talep etti. Mahkeme heyeti Meclis Araştırma Komisyonu’nda 17/25 Aralık olarak bilinen ve o dönemki bakanlarla ilgili süreçte alınan raporda var olduğu bilinen ATK ihtisas kurulu raporunun bu aşamada istenilmesine yer olmadığına karar vererek duruşmayı 24 Nisan’a erteledi.
Duruşmanın ardından açıklama yapan Celal Çelik yurtdışında uluslararası bir heyetten aldığı ‘sıfırlama tapeleri’ raporunu dağıttı.
‘JAPONYA’DA OLSA ERDOĞAN HARAKİRİ YAPARDI’
Mahkeme çıkışı adliye önünde basın açıklaması yapan Celal Çelik, sıfırlama tapelerinin doğruluğunun ispatladığını belirterek, “Aldığımız bilirkişi raporları Erdoğan’ın tape kayıtlarının tamamının doğru olduğunu söylüyor. Hiçbir biçimde montaj olmadığını ortaya çıkarmış olduk. Eğer Japonya’da olmuş olsaydık Harakiri denen işlem Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yerine getirilirdi” dedi.
DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları