Haberin Özgün Sesi

Kezzapla yüzü yakılan Berfin’den 25 Kasım çağrısı: Birlikte mücadele edelim.

504
Bir erkeğin kezzaplı saldırısı sonucunda yaralanıp kadınların dayanışmasıyla tedavi gören Berfin Özek, 25 Kasım’a ilişkin kadınlara çağrı yaparak, “Bir araya gelip mücadele edelim” dedi.
Berfin Özek, Hatay’ın İskenderun ilçesinde 15 Ocak’ta Ozan Çeltik’in kezzaplı saldırısı sonucunda yaralandı. Yüzünde ciddi yanıklar oluşan Berfin, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin ulaştığı boyutu gösteren örneklerden biri oldu. Büyük acılar yaşayan, uzunca süre sokağa çıkmakta bile güçlük yaşayan Berfin aynı zamanda kadın dayanışmasının da simgeleştiği bir isme dönüştü.
Muğla’nın Bodrum ilçesinde özel bir hastanede tedavi gören ve ameliyat geçiren Berfin, kadın dayanışması olmadan başaramayacağını söyledi.
‘BİZ KADINLAR ÖLMEK İSTEMİYORUZ’
Kadınlara yönelik şiddetin gün geçtikçe artığını hatırlatan Özek, cezasızlık politikasının erkekleri suç işlemeye ittiğini ve kadınların bu cezasızlık politikaları nedeniyle şiddete maruz kalıp katledildiğini dile getirdi. Özek, “Cezasızlık politikası son bulsun. Caydırıcı cezalar uygulansın. Kadınlar ve çocuklar ölmesin. Kadınlar susmayın. Kimsenin özgürlüğünüzü elinizden almasına izin vermeyin. Artık bunlara dur diyelim. Kadınlar bir araya gelip, birlikte mücadele ederse, bu gidişatı durdurabiliriz. Dimdik duralım onların karşısında. Hayatımı bundan sonra herkesin karşısında dimdik durup, okuyarak kendimi geliştireceğim. Susmayarak sürdüreceğim, hayatımı. Bütün kadınların yerine susmayarak, şiddete maruz kalan kadınlarla birlikte hareket edip mücadele edeceğim. Kadınların dayanışması ve mücadelesiyle bu noktadayım. Biz kadınlar ölmek istemiyoruz. Yaşamak için bir araya gelip mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.
‘BİRLİKTE VAR OLACAĞIZ’
İskenderun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davaya dikkati çeken Özek, sanığın en ağır cezayı almasını istedi. Özek, “Tüm kadınları bu süreçte yanımda olup destek olmalarını istiyorum. Çünkü kadınlar olarak birlikte var olacağız. 25 Kasım’da kadınlara çağrım; şiddet olsa da olmasa da yan yana gelip dayanışma içinde olmaları. Çünkü kadınlar birlikte güçlü.”
MA / Hamdullah Kesen
DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları