Haberin Özgün Sesi

İşte dünyanın en iyi donanmaları!

Washington merkezli askeri analiz dergisi The National Interest, dünyanın en güçlü deniz kuvvetleri listesini yayımladı.

328

Her yıl yapılan analize göre bu seneki listede ABD birinci, Çin ikinci, Rusya üçüncü, İngiltere dördüncü ve Japonya ise beşinci sırada yer aldı.

National Interest dergisinin yazısında dünyada en fazla gemiye sahip olan ABD dışında, başka hiçbir donanmanın Pasifik, Atlantik ve Hint okyanuslarının yanı sıra Akdeniz ve Basra Körfezi’nde sürekli faaliyet yürüten küresel erişime sahip olmadığına dikkat çekildi.

ABD Donanması 10 uçak gemisi, 9 indirme gemisi, 22 kruvazör, 62 destroyer, 17 fırkateyn ve 72 denizaltına sahip.

Çin donanması şu anda bir uçak gemisi, üç indirme gemisi, 25 destroyer, 42 fırkateyn, 8’i nükleer olmak üzere yaklaşık 50 denizaltına sahip bulunuyor.

Rusya Deniz Kuvvetleri dünyanın en güçlü donanmaları arasında üçüncü sırada. National Interesr dergisinin yazısında Rusya’nın geleneksel olarak bir kara gücü olmasına rağmen, Sovyet donanmasının büyük bir bölümünü devraldığı vurgulandı.

Yeni gemilerin hizmete sokulduğu donanmada eski gemiler de modernize ediliyor. Rus donanması bir uçak gemisi, beş kruvazör, 13 destroyer ve 52 denizaltıdan oluşan 79 büyük gemiye sahip.

İngiltere Kraliyet Donanması, National Interest’in hazırladığı listenin dördüncü sırasında yer aldı. İngiltere Silahlı Kuvvetleri’nin büyük bir bölümünde olduğu gibi son yıllarda donanmada da kademeli olarak küçülmeye gidiliyor.

İngiliz donanmasının envanterinde üç büyük indirme gemisi, 19 fırkateyn ve destroyer, 7 nükleer saldırı denizaltısı ve balistik füze donanımlı dört denizaltı bulunuyor.

Listenin 5’inci sırasındaki Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri’nin envanterinde 114 gemisi bulunuyor. Bunlar arasında en önemli yeri donanmanın omurgası durumundaki 46 destroyer tutuyor.

18 denizaltına sahip Japon donanması dünyanın en iyileri arasında yer alıyor.


 

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları