Haberin Özgün Sesi

İdlib’deki saldırıda ‘Suriye uçakları şaşırtma amaçlı kalkış yaptı’ iddiası

İdlib’deki TSK’ya yönelik saldırıda Rusya’nın parmağının olup olmadığı tartışılırken yerel kaynaklar “Uçak kimliğinin bilinmemesi için Suriye uçaklarının şaşırtma amaçlı aynı saatlerde Hama’daki üsten kalkış yaptı ve kısa süre sonra indi” şeklinde bir iddia ortaya attı.

928

Türkiye İdlib’deki saldırıda uçaklarla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

Yerel kaynaklar saldırıyı karadan Suriye topçularının, havadan ise Rus uçaklarının gerçekleştirdiğini iddia etti. Bazı kaynaklar, uçak kimliğinin bilinmemesi için Suriye uçaklarının şaşırtma amaçlı aynı saatlerde Hama’daki üsten kalkış yaptığını ve kısa süre sonra indiğini ileri sürdü.

Rusya Savunma Bakanlığı ise, saldırıyı rejim uçaklarının gerçekleştirdiğini, Rus savaş uçaklarının operasyona katılmadığını iddia etti.

Öte yandan Türkiye’nin çeşitli birliklerinden Suriye sınır hattına gönderilen, manevra kabiliyeti güçlü zırhlı personel taşıyıcılar (ZPT), çok namlulu roketatarlar ve komando yüklü araçlardan oluşan askeri konvoy, güvenlik önlemleri alınarak, Kırıkhan ilçesinden Suriye sınır hattına geçirildi. Askeri araçlar ve komandoların, ihtiyaç duyulan sınır birliklerinde konuşlandırılacağı öğrenildi.

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları