Haberin Özgün Sesi

HDP: Hijyen malzemeleri yoksullara ücretsiz dağıtılsın

HDP Sözcüsü Ebru Günay, koronavirüs önlemleri için yoksul halka hijyen malzemelerin ücretsiz dağıtılmasını istedi.

333

Partisinin Genel Merkezi’nde haftalık basın toplantısı düzenleyerek güncel gelişmeleri değerlendiren Günay, konuşmasında görevden alınarak yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’ya verilen dokuz yıl dört ay 15 günlük hapis cezasını hatırlattı ve şunları söyledi:

“Aslında bu ceza ile Kürt halkının iradesi bir kez daha cezalandırıldı, Kürt halkının iradesi bir kez daha tanınmamış oldu. Bu iradeye yönelik açık bir saldırı gerçekleştirildi. Tabii bu aslında AKP hükümetinin Kürt düşmanlığı politikasının açık göstergesiydi. Yine toplantımız devam ederken Diyarbakır’da aralarında avukatların da olduğu 13 kişinin gözaltına alındığı haberleri geldi. Hafta başında gazeteciler tutuklandı. Yani AKP hükümeti bir kez daha muhaliflere yönelik düşman hukukunu işletmeye başladı ve bunu yargı eliyle gerçekleştirdi. Buradan AKP hükümetini bir kez daha uyarıyoruz: Başta Kürtler olmak üzere bütün muhaliflere yönelik baskı politikalarından ve düşman hukukundan bir an önce vazgeçin.”

Partisinin MYK toplantısında Suriye ve İdlib’deki gelişmeleri de değerlendirdiklerini anlatan Günay, şöyle konuştu:

“İdlib’de ortaya çıkan sonuç çok nettir. AKP’nin Türkiye toplumuna dayattığı savaş politikasının bir çıkmaz olduğu ortaya çıktı. Bu politikaların Türkiye’ye kaybettirdiği ve savaş politikasının Türkiye toplumuna zarar verdiği ortaya çıktı. Bu savaş Türkiye toplumunun geleceğini esas olarak tehdit etmektedir. Buradan çıkışın yolu bir an önce Suriye’den çekilmektir. Mevcut siyaset tarzında ısrar etmek, Türkiye’yi uluslararası alanda hüsrana uğratan Moskova’dakine benzer diplomatik hezimetlere yol açar. Başta Kürtler olmak üzere bütün halklara yönelik düşmanlık politikalarından vazgeçilmeli bunun yerine diyalog kapları açılmalıdır. İlhak ve işgal politikalarının ve zihniyeti yerini bir an önce sulh ve uzlaşmaya bırakmalıdır. “

HDP Sözcüsünün gündeminde Türkiye’de resmi açıklamaya göre iki vakanın yaşandığı koronavirüsle ilgili de açıklamalarda bulundu. Bu yıl Newroz etkinliklerin iptal edildiğini hatırlatan Günay, “Newroz’un görkemini yine bir direniş bayramı olan 1 Mayıs’a taşıyacağız” dedi.

Dünyada koronavirüsün ciddi bir şekilde tartışılırken başta Sağlık Bakanı olmak üzere iktidar yetkilileri durumun ciddiyetinden uzak bir şekilde olaya yaklaştıklarını belirten Günay, “Bu konuda tedbirlerin bir an önce kamuoyu ile paylaşılması, tedbirlerin şeffaf yürütülmesi, çalışmalar yürütülürken sağlık örgütleri ile koordineli bir çalışma yürütülmesi esas alınmalıdır. Kamuoyu gerçek ve doğru bilgiye ulaşabilmelidir, bu sağlanabilmelidir. Halk sağlığını ilgilendiren konularda halkımız doğru bilgilendirilmelidir. AKP bütün doğal afetlerde ve kriz alanlarında meseleyi iç güvenlik meselesine dönüştürerek ve kendi iktidarını sürdürmeye çalışarak kriz süreçlerini yürütüyor. AKP bu salgından siyasi çıkar devşirmemeli, yoksullara hijyen malzemeleri ücretsiz dağıtılmalıdır” ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları