Haberin Özgün Sesi

‘Erdoğan sokağa çıkma yasağı uygulamıyor çünkü…’

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili karanlıkta kalan noktaları yazan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yönelik eleştirileriyle bilinen Ahmet Nesin, Erdoğan'ın koronavirüs seçimine gidebileceğini iddia etti ancak bunun için de sokağa çıkma yasağı ilan etmesi gerektiğini, mevcut şartlarda bunu yapamadığını savundu.

1.382

Artı Gerçek’teki yazısında Nesin, “Önceki yazımda Erdoğan’ın koronavirüs seçimine gidebileceğini yazmıştım. Bu görüşümde hâlâ bir değişim yok, az bir olasılık da olsa devlet salgını frenleyebilirse Erdoğan’ın en büyük kozu seçim olacaktır. Şimdilik bu olasılık üzücü ama uzak gözüküyor. Bunun için hemen sokağa çıkma yasağı uygulaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın bilim insanlarından gelen uyarılara rağmen sokağa çıkma yasağı uygulayamadığına değinen Nesin, bunun gerekçesini ise şu ifadelerle yorumladı:

“Uygulamama nedeni de devlette bunu karşılayacak paranın olmaması. Bu gibi durumlarda sosyal devletin hemen devreye girmesi gerekiyor ve işe gitmeyen ailelere yada işverenlere para yardımı yapması gerekiyor. Oysa Erdoğan bırakın bunu yapmayı, şu anki durumda bile belli ailelere yardım yapabilmek için halktan para dilenmeye başladı.”

Koronavirüs krizinin 2020’de bitmesinin pek olası olmadığını savunan Nesin, Dünya Bankası ve IMF’nin devreye girerek para basmaya başladığını, bu önlemin bir yere kadar işe yarayacağını, sonrasında ise en güçlü ülkelerin insanlarının bile dayanma gücünün kalmayacağını savundu ve ekledi:

“…insanlar bulamadıklarını bulmanın yollarını aramaya başlayacaklar. Bunun çeşitli yolları var, önce karaborsa denilen gudubet hortlayacak, iki merdiven altı dediğimiz fabrikalar öyle bir çoğalacak ki, polis bununla başa çıkamaz noktasına gelecek. Bu iki düzeneği piyasaya sürecek mafya ortaya çıkacak ve ardından da yavaş yavaş talan dediğimiz olay meydana gelecek.

Türkiye’de şimdiden yapması gereken yardımı yapamayan bir devlet var karşımızda ve bunun altı ay yada bir yıl sonrasını düşünmek bile istemiyorum. Çok fazla ileri gitmeyelim, bilim insanları daha bugünden siyasete söz geçiremiyor ve şimdilik ‘büyüklerimiz bilir’ durumunda gidiyor ama bu hep böyle devam etmez, olay önce yüzlerce, sonra da binlerce insanın ölüm sınırına geldiğinde iktidarın yalanını ya da kandırmacasını bir yere kadar taşır insanlar ve sorumluluklarını en azından devlet nezdinde bir kenara koyarlar.

İşte o noktaya geldiğimizde, tekrar ediyorum, insanları evde tutamazsınız, talan başlar, cinayetler başlar ve doğal olarak da iktidara karşı farklı mırıldanmalar başlar

Erdoğan şimdilik tam olarak düşünmese de seçim dışında ülkeyi terk etmeyi de yavaş yavaş düşünmeye başlamıştır. Bu daha önce olası yeni darbe girişimlerine karşı da çok konuşuldu ama fazla ciddiye alınmadı, ancak bugün durum darbeden oldukça farklı. Du bakali n’olcek?”

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları