Haberin Özgün Sesi

Eğitim Sen: Devlet ve erkek şiddetine karşı alanlarda olalım

108

Kadına yönelik erkek ve devlet şiddetine karşı yarın alanlarda olacaklarını ifade eden Eğitim Sen İstanbul 7 No’lu Şube Başkanı Özlem Tolu, kadınları seslerine ses katmaya davet etti.

Türkiye’de ve dünyada 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında kadınlar her türlü erkek ve erkek devlet şiddetine karşı alanlarda olmaya hazırlanıyor. Bir yandan ekonomik kriz, diğer yandan erkek şiddetiyle mücadele eden kadınlar, yarın alanlarda saf tutma çağrılarını yineledi. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İstanbul Şube Başkanı Özlem Tolu, kadınları seslerine ses katmaya davet etti.
İntihar olaylarının artışındaki asıl nedeninin tek adam yönetimi ve uygulamaları olduğunu vurgulayan Tolu, KHK’ler nedeniyle intihar olaylarının daha fazla arttığını kaydetti. Hükümetin uyguladığı ekonomik politikalar nedeniyle insanların bir çıkmaza girdiğini ifade eden Tolu, “Genç işsizlik Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı.  Özellikle artan işsizlikle kadınların istihdam alanlarının engellendiğini biliyoruz.  Dolayısıyla bunlar insanların yaşamlarındaki ekonomik, siyasal ve sosyal alanlarda güvencesiz ortam toplumsal infiallerle sonuçlanıyor” diye konuştu.
‘ÇÜRÜMEYE YOL AÇIYOR’
Ekonomik krizin sadece kendisi intiharlarla göstermeyeceğine işaret eden Tolu, şöyle devam etti: “İntihar çok doğrudan doğruya gördüğümüz bir şey. Bunun yanı sıra birçok insan kamuda ve benzeri alanlarda çalışmasına izin verilmediği için güvencesiz ortamlarda çalışmaya zorlanıyor. Örneğin, bir KHK’li öğretmen arkadaşımız çalıştığı inşaat işinde düşerek yaşamını yitirdi. Bu güvencesiz ortam, güvencesizlik, gelecek kaygısı, krizin derinleşmesiyle birlikte son günlerde toplu intiharlara kadar gitti. Bu çok acı bir şey. Yaşananlar bir bakıma bizlerin toplumsal olarak birbirimizden ne kadar koptuğumuz, yabancılaşmış, empati duygusundan ne denli uzaklaştığımızı da gösteriyor. Bir bütünen yaşananları dayatılan hükümet politikalarının yol açtığı toplumsal çürüme hali olarak okuyabiliriz.”
‘ŞİDDETİ HÜKÜMETİN KENDİSİ ÜRETİYOR’
Kadın yönelik artan şiddet ve katliamları hatırlatan Tolu, şiddeti sadece fiziki olarak ele almamak gerektiğini belirterek, “Şiddeti yalnızca kendini erkek cinsinde göstermiyor. Devletin kendisi de bu şiddeti üretiyor. Devletin ürettiği şiddet halka halka toplumun tüm alanlarına ilerliyor. Kimi zaman erkekler uyguladıkları şiddeti yokluğa, yoksulluğa bağlayabiliyorlar. Bunda da devletin doğrudan doğruya dayattığı ekonomik, sosyal şiddet beraberinde fiziksel şiddete dönüşüyor. Şiddeti üreten hükümetin ta kendisidir” dedi.
‘ALANDA OLACAĞIZ’
25 Kasım’ı zor koşullarda karşıladıklarını ifade eden Tolu, şunları söyledi: “Elbette ki, 25 Kasım günü farkındalığı arttırılması gereken bir gün. Bu nedenle sokakları, iş yerlerimizi örgütleyerek, kadına yönelik şiddetin bir erkek şiddeti ve erkek devlet şiddeti olduğunu bilince çıkararak duyarlılığı arttırmaya çalışıyoruz. 25 Kasım akşamı Tünel’den başlamak koşuluyla İstiklal Caddesi’nde bir yürüyüş yaparak bu farkındalığı topluma yaymaya çalışacağız. Bu yılki temel argümanımız da ‘yaşamak istiyoruz’ olacak. Yaşamak istiyorsak birlikte olacağız. Birlikte ve güçlü bir şekilde bu şiddetin karşısında duracağız. Hem yaşamın her alanındaki erkek şiddetine hem de bu erkek şiddetinin müsebbibi olan devlet şiddetine karşı alanlarda olalım.”
DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları