Haberin Özgün Sesi

Dünyanın en sağlam montu üretildi: Çelikten 15 kat daha güçlü

843

Teknoloji ilerledikçe uygulama alanları da her geçen gün farklılaşıyor ve genişliyor.  Hollanda merkezli bir şirket, çelikten 15 kat daha güçlü olduğunu iddia ettiği bir mont ürettiğini duyurdu.

Vollebak isimli şirket, montun çelikten daha güçlü bir maddeden yapılan montun dünyadaki en sağlam kıyafet olduğunu savunurken, şirket bir süre önce müşterileri için yok edilemeyen bir sweatshirt ve 100 yıl dayanması öngörülen, çift taraflı giyilebilen bir pantolon üreterek piyasaya arz etmişti.

Webtekno’nun haberine göre, ürettiği dayanaklı kıyafetlerle bir marka oluşturan Hollandalı şirket, son ürettikleri montun çelikten 15, aramidden ise 40 kat daha güçlü olduğunu iddia etti.

Montun en büyük özelliği, yırtılmaması, kesilememesi ve darbe aldığında zarar görmemesi.

Habere göre, Vollebak hayli tartışma yaratacak montla ilgili web sitesinden bir paylaşımda bulundu ve üretimde kullandıkları malzemenin, kurşun geçirme araçlarda, gemilerin demirleme sistemlerinde ve petrol kulelerini denizlerde bağlamak için kullanıldığını kaydetti.

Tüm bu zarar görmeme kalkanının yanı sıra montun hafif olduğu ve dış yüzeyinin naylon polyesterle kaplandığı belirtilirken, elyafının dyneema adı verilen dünyanın en güçlü elyafından tasarlandığına dikkat çekildi.

Montun ağırlığı 2.5 kilo kadar.

Monta verilen isimse Indestructible Puffer. Mont üzerinde yapılan araştırmalar -50 santigrat derece sıcaklıkta montun yüzde 5-10 kuvvetlendiğini gösterdi.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları