Haberin Özgün Sesi

Çinli doktordan Türkiye’ye koronavirüs çağrısı

Türkiye'de koronavirüsün (Kovid-19) yayılmaması için yetkililer ve uzmanlar sık sık "Evde kalın" çağrısı yaparken, benzer bir açıklama da Çinli doktor Li Laniuan'dan geldi.

22.443

Çinli doktor Lanjuan, “Türk halkına sesleniyorum; salgının durması için evde kalmak çok önemli. Siz de bu üç hafta evden çıkmayın” çağrısında bulundu.

Daha önce yine Çin’de ortaya çıkan SARS, domuz ve kuş gripleri ile mücadele eden ekipte yer alan Lanjuan, koronavirüsün ülkesinde patlak vermesinin hemen ardından sokağa çıkma yasağı uygulaması tavsiyesi veren uzmanlar arasındaydı.

SARS’ın durdurulmasında önemli bir rol de oynayan Lanjuan, virüsle mücadelede başarılı olmalarını sağlayan yöntemleri de anlattı:

“2003 SARS salgını Zhejiang Eyaleti’nde ilk kez görüldüğünde bununla mücadele eden ekipteydim. Kısa zaman içinde iki farklı ekiple bir yandan hastaları iyileştirmeye diğer yandan hastalığın karakteristik belirtileriyle hangi insanlarda yüksek tesir gösterdiğini araştırmaya başladık. Alınacak en büyük önlemin bu süreçte evde kalmak olduğunu ilk kez o zaman resmi raporlarıma yazdım. 2013’te kuş gribi salgınında Yangtze Deltası’nın izole edilmesine dair rapor hazırladım. Çin hükümeti bu raporu hızla hayata geçirdi. Hastalığın kaynağına yani hayvan pazarlarına ulaştığımızda hükümet tüm hayvan pazarlarını da kapattı. Böylece salgını durdurduk. Koronavirüs salgını çıktığında daha önceki deneyimlerimiz hiç tartışmasız alınacak ilk önlemin evde kalmanın zorunlu hale getirilmesi olduğunu göstermişti bizlere.”

Türkiyelilere de çağrıda bulunan Lanjuan, hem evde kalınması hem de test sayısının artırılması çağrısında bulundu:

“Hükümet de bu önlemin deneyimle farkında olduğu için hızla sonuca ulaşabildik. Bugün artık salgını Çin’de büyük ölçüde durdurmayı başardık. Türk halkına sesleniyorum; Salgının durması için evde kalmak çok önemli. Siz de bu üç hafta evden çıkmayın. Virüs salgını yükselme eğilimine girmişse salgının vurduğu kentler ve büyükşehirlerde gerekirse sokağa çıkma yasağı da dahil herkesin üç hafta evinde kalması sağlanmalı.

Sağlık mücadelesinde de en büyük öncelik tanı kitleriyle olabildiğince çok sayıda test yapılması ve vakaların kontrol altına alınması. Sonuçların hızla hem ulusal pandemi merkezlerine hem de Dünya Sağlık Örgütü’ne ulaştırılması gerekli.”

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları