Haberin Özgün Sesi

Cemil Bayık’tan MİT görüşmesine ilişkin açıklama

1.875

Haber Merkezi – KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, “Ne zaman Amerika-Türkiye, Rusya-Türkiye toplantı yaparsa ardından ya saldırı oluyor ya da işgal. Halkımız bunu çok iyi bilmelidir” dedi.

PKK’ye yakın bir televizyon kanalına konuşan PKK’nin kurucularından Cemil Bayık, PKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan görüş yasağının Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerle bağlantılı olduğunu söyledi.

Ortadoğu’da büyük bir savaş yaşandığını ve bu savaşın Öcalan’ın tutuklanmasıyla başladığını ifade eden Bayık, “Önder Apo’ya karşı tecrit de sürüyor. Eğer ısrarla tecridi sürdürüyorlarsa ve kimse buna karşı çıkmıyorsa sebep Ortadoğu’da yaşanan savaşla bağlantılıdır” dedi.

Bayık, “Eğer Türkiye’de demokratik bir yol kat edilecekse Önder Apo’ya uygulanan tecridin sona ermesi lazım. Bu tecrit tüm Kürtlere, insanlığa uygulanıyor. Kimse Önder Apo’ya uygulanan tecridin sadece Bakur Kürlerine ve PKK’ye yönelik olduğunu söyleyemez” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Moskova’da gerçekleşen Erdoğan-Putin görüşmesinin ardından Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan’ın da Suriye istihbarat şefi ile görüştüğü basına yansımıştı.

Konuya ilişkin bir soruyu değerlendiren Cemil Bayık, “Şu an Amerika da Rusya da Türkiye ile hareket ediyor. Türkiye ile yaptıkları toplantılar Kürtlere karşıdır. Kendi çıkarları ve amaçları için toplantı yapıyorlar. Ne zaman Amerika-Türkiye, Rusya-Türkiye toplantı yaparsa ardından ya saldırı oluyor ya da işgal. Yani ABD ve Rusya Türkiye ile toplantı yaptığı zaman Kürtlere karşı bir toplantı olduğunu halkımız çok iyi bilmelidir. Türkiye, ABD, Rusya hiçbir zaman Kürtler için iyi bir karar almaz. Pratikleri göz önündedir. Türkiye Rusya ittifak yaptı, Türkiye Efrin’e girdi. Efrin halkı göç etti, Efrîn’de zulüm gelişti, demografisi değiştiriliyor. Orada bir tane Kürdün bile kalmasını istemiyorlar” diye konuştu.

Amerika ve Türkiye’nin Suriye’yi parçalamak istediğini savunan Bayık, sözlerine şunları ekledi:

“Sadece Kürtlere değil tüm Suriye halklarına düşmanlık yapıyorlar. Suriye’yi parçalamak istiyorlar. Şimdi de Amerika-Türkiye, Rusya-Türkiye ve MİT ile Suriye istihbaratı toplantı yaptı. Halkımıza buna karşı uyanık olmalı. Yani hiçbir zaman bu toplantılardan bizim için iyi ne çıkar demesinler iyi bir şey çıkmaz. Pratiğe baktığımızda şimdiye kadar hep kötü şeyler olmuş. Kürtleri nasıl yok ederiz diye toplanıyorlar. Bu yüzden halkımız tedbirini almalıdır.”

Cemil Bayık, gündemdeki Libya meselesine ilişkin ise, “Libya önemli bir yerdir, petrol ve gaz var orada. Yine Libya Afrika ve Ortadoğu arasında bir köprü oluşturuyor. Akdeniz’de de özel bir yere sahiptir. Libya’da savaş ve kaosun olması bu sebeplerden dolayıdır. Çünkü herkes Libya’da kendini güçlendirmek istiyor, hatta hegemonyalarını kurmak istiyorlar. Türkiye şu an nereye girerse orada sorun bitmez. Girdiği yerde huzur kalmamıştır, savaş ve kaos dışında bir şey götürmüyor. Bu pratikte de kanıtlandı. Bu yüzden Berlin’deki Libya konferansından bir sonuç çıkmaz. Ya da konferansa katılanlar Türkiye’nin isteklerini kabul edecek ki o zaman netice alırlar. Herkes Türkiye’nin gerçekliğini biliyor” ifadelerini kullandı. Rudaw

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları