Haberin Özgün Sesi

Bombacıyı etkisiz hale getiren Kürt İngiltere’de ‘kahraman’ oldu

1.283

Esir Hoşnav (40) adlı Kürt, İngiltere’nin Newcastle kentinde bir telefon dükkanına girerek üzerindeki bombanın pimini çeken saldırganı etkisiz hale getirdi. İngiliz polisi tarafından ödüllendirilen Hoşnav ülkede de kahraman ilan edildi.

Geçtiğimiz Ocak ayında Newcastle’daki Mobile Connection adlı dükkana giren Abdül İbrahim (61) adlı saldırgan üzerindeki bombayı çıkarıp “Allahu Ekber” diye bağırdıktan sonra etraftakileri öldürmekle tehdit etti.

Dükkanda bulunan Esir Hoşnav adlı eski Peşmerge, bombasının pimini çeken saldırgana müdahale ederek elindeki bombayı aldı. Daha sonra kaçmaya çalışan saldırganı sokakta yakalayan Hoşnav, polisin olaya müdahalesi ile büyük bir tehlikeyi önlemiş oldu.

Rûdaw’a konuşan Kürdistan Bölgesi vatandaşı Esir Hoşnav olayı şu sözlerle anlattı:

“Olay günü bir arkadaşımla birlikte tanıdığımız olan Şeyh Burhan Muhammed’in telefoncu dükkanına gittik. Dükandayken iki kişi içeri girdi. İçlerinden biri cebinden bomba çıkarıp içeridekileri ölümle tehdit etti. Bugün hayatınızın son günü dedi. Cebindeki bomba Rus yapımı parça tesirli bombaydı. Pimi el bombasından çekmeye çalıştığında durumun ciddi oladuğunu gördüm. Onu durdurmazsam masum insanlar ve çocuklara ciddi zararlar verecekti.

Sonra ben hamle yapıp elindeki bombayı aldım. Saldırganın yanındaki adam da bana vurmaya başladı. Sonra kaçmaya başladılar, kovaladım. Bombayı çıkaran saldırganı yere yatırdım. Diğeri kafamı tekmeledi ama ben bırakmadım. Daha sonra polisler gelip yakaladığım saldırganı aldı.”

 Ibrahim, 61, shouted 'Allah is great' as he threatened customers

Saldırgan Abdul İbrahim

2014 yılından beri İngiltere’de yaşayan Esir Hoşnav, Kürdistan Bölgesi’nde 15 yıl boyunca Asayiş Özel Kuvvetler elemenıymış.

5 çocuk babası Hoşnav, bu olaydan sonra İngiltere’de “kahraman” ilan edildi. İngiliz polisinin 300 paund para ödülü ile ödüllendirdiği Hoşnav için ülke basını da “olağanüstü cesaret” başlığı attı.

Mobile Connection dükkanı sahibi Şeyh Burhan Muhammed de, “Esir ogün orada olmasaydı büyük bir felaket yaşayacaktık” dedi.

Göç ve göçmen sorunları hakkında çalışan Nali Derneği yöneticisi Ferhad Ferece de, Esir’in bu hareketi ile mültecilere karşı olan kin ve nefrete güzel bir yanıt verdiğini ve “tüm mülteciler potansiyel tehlikedir” algısını kırdığını söyledi.

 The Russian-made grenade was later found by police to be deactivated

Saldırganın üzerindeki bomba
DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları