Haberin Özgün Sesi

BM’den ‘Suriye’ye insani yardım’ kararı

49

Dış Haberler Servisi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yapılan oylamada, Suriye’ye yönelik insani yardımların devamına karar verildi. Yardımlar gelecek altı ay boyunca Türkiye’nin iki sınır kapısından Suriye’ye alınacak.

BMGK’nin daimi ve geçici üyelerinin katıldığı oylama öncesinde Rusya, Suriye’de kontrolün yeniden büyük oranda Devlet Başkanı Beşar Esad’a geçtiği ve ülkenin egemenlik haklarının ihlali anlamına geleceği gerekçesiyle yardımların bazı sınır kapıları üzerinden ulaştırılmasını reddetmişti.

Uzun ve zorlu görüşmelerin ardından daha önce dört olarak düşünülen sınır kapısı sayısının ikiye düşürülerek Rusya’nın ikna edildiği ve bu ülkenin Çin, ABD ve İngiltere ile birlikte çekimser kaldığı öğrenildi. 11 ülke ise tasarıyı onaylayarak yürürlüğe girmesini sağladı.

Almanya’nın BM Daimi Temsilcisi Christoph Heusgen, insani yardımlarla ilgili sürenin dolmasına çok az bir zaman kala anlaşmaya varıldığını ancak bunun için “yüksek bir bedel ödendiğini” dile getirdi. Üzerinde anlaşma sağlanan ve altı ay geçerli olacak metne göre BM ve ortaklarının insani yardımları Suriye’ye Türkiye’nin iki sınır kapısından sokulacak.

 

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları