Haberin Özgün Sesi

‘Başbakan ve Sağlık Bakanı koronavirüse yakalandı’

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Çin'den sonra Avrupa'da hergün yüzlerce kişi koronavirüsten hayatını kaybediyor.

1.241

Britanya’nın Muhafazakar Partili Başbakanı, artan vaka ve can kaybı sayısı karşısında, sürü bağışıklığı politikasından vazgeçti, ama çok geç kaldı. ‘Sürüye’ katılan Boris Johnson’ın koronavirüs testi pozitif çıktı.

İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda’dan oluşan Britanya’da Muhafazakar Partili Başbakan Boris Johnson, koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Dün başbakanlık konutunun bulunduğu Downing Sokağı 10 Numara’da ateş ve inatçı öksürük hafif belirtiler göstermesi üzerine yapılan testin pozitif çıktığını belirten Johnson, hükümetin koronavirüsle mücadelesine önderlik etmeyi sürdüreceğini açıkladı:

“Şimdi kendimi tecrite alıyorum, ancak modern teknolojinin sihirbazlığı sayesinde ekibimle iletişime geçerek koronavirüsle ulusal mücadeleye liderlik etmeye devam edebileceğim.”

Ancak başbakanın koronavirüse yakalanması hükümetin pandemiye müdahalesini soru işaretinde dönüştürdü.

Reuters haber ajansı “Downing Sokağı 10 Numara çalışanları ve bakanların son günler ve haftalarda Johnson ile temas halinde oldukları düşünüldüğünde, kaçının kendisini karantinaya almasının gerekeceği, ilk etapta bilinmiyor” uyarısını yaptı.

Soyağacı nedeniyle ‘Osmanlı torunu’ diye anılan Johnson, koronavirüs bulaştığı açıklanan ilk büyük Batılı ülke lideri oldu.

Başta herkesin koronavirüse yakalanmasıyla sürü bağışıklığı elde edilmesi politikası uygulayan, ama artan vaka ve can kaybı sayısı karşısında çark eden Johnson, 13 Mart’ta en ufak belirti gösterenlerden en az 7 gün kendilerini tecrit etmelerini istedi.

Bu ikinci aşamaya geçiş açıklaması sırasında “Daha birçok aile, vadeleri dolmadan sevdiklerini kaybedecek” ifadesini kullanan Johnson, 23 Mart’ta ülke çapında çok geniş çaplı karantina ilan edip hareket serbestisine sıkı kısıtlama getirmek zorunda kaldı.

Eski Londra Belediye Başkanı, ‘Brexit şampiyonu’ Boris Johnson, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dahiliye nazırı, öldürülen Ali Kemal’in torunu Stanley Johnson’un oğlu olarak da tanınıyor.

Britanya’nın Muhafazakar Partili Başbakanı, 55 yaşında olması itibarıyla koronavirüs pandemisindeki riskli gruplar içinde.

Bugün başbakanlık sözcüsü, Avam Kamarası’nda Başbakan’ın soru-cevap oturumunda milletvekillerine yanıtlar vermesinden bir gün sonra, perşembe günü hafif belirtiler gösterdiğini, İngiltere Kamu Sağlığı İdaresi Başkanı’nın tavsiyesi üzerine Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) çalışanlarının kendisine test yaptığını kaydetti.

Bu da Johnson’ın milletvekillerine de koronavirüs bulaştırma ihtimaline kapı açıyor.

Johnson’ın 32 yaşındaki hayat arkadaşı Carrie Symonds, hamile, ancak koronavirüs testi yaptırıp yaptırmadığı henüz bilinmiyor.

Daha önce Britanya’da 71 yaşındaki Veliaht Prens Charles’ın koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklanmıştı.

Öz oğlunun ardından düzenli görüştüğü başbakanın da koornavirüse yakalanması üzerine Kraliçe 2. Elizabeth’in sağlık durumuyla ilgili Buckingham Sarayı’ndan açıklama yapıldı.

Johnson ile en son 11 Mart’ta görüşen Kraliçe’nin sağlığının iyi olduğu duyuruldu.

Reuters’e göre teyit edilen vaka sayısının 11 bin 658, ölü sayısının 578 olduğu Britanya; İtalya, İspanya, Çin, İran, Fransa, ABD’den sonra koronavirüse en çok can kaybı veren 7. ülke.

SAĞLIK BAKANI DA KORONAVİRÜS OLDU

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, testinin pozitif çıktığının duyurmasından kısa süre sonra Sağlık Bakanı Matt Hancock’ın dayeni tip koronavirüs testi pozitif çıktı.

Sağlık Bakanı Matt Hancock, yeni tip koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Twitter üzerinden açıklama yapan Hancock, “Koronavirüs belirtileri gösteriyordum. Tıbbi tavsiyelerin ardından koronavirüs testi yaptırmam önerildi. Testim pozitif çıktı. Neyse ki belirtilerim hafif, evden çalışıyorum ve kendimi tecrit ediyorum” ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları