Haberin Özgün Sesi

Azil soruşturmasına ‘darbecilik’ suçlaması

122

DIŞ HABER SERVİSİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın azil soruşturması sona doğru gelirken taraflar arasında gerilim artıyor. Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi’ye mektup yazan Trump, “Çok çirkin bir kelime olan azilin önemini ucuzlattınız” tepkisi verdi.

Soruşturmayı “Amerikan demokrasisini çökerten bir darbe girişimi” olarak niteleyen Trump, Demokrat Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye hitaben “Tarih seni merhametsizce yargılayacak” ifadelerini kullandı.

Demokrat Partililerin ağırlıkta olduğu Temsilciler Meclisi’ndeki oylamanın sonucunu değiştirmek adına çok az umudu olduğunu söyleyen Trump, “Azil sahtekârlığı” diye tanımladığı süreç boyunca anayasal haklarından faydalanamadığını ileri sürdü.

Trump, şu ifadelere yer verdi: “Amerika’nın seçimlerine müdahale eden sizsiniz. Amerikan demokrasisini çökerten sizsiniz. Adaleti engelleyen sizsiniz. Kendi bencil, kişisel, politik ve partizan kazancınız için cumhuriyetimize acı ve ızdırap çektiren sizsiniz. Yüksek konumdaki az sayıda insan bu teste katlanmış ve geçmiş olabilir. Ailemin harika ve sevgi dolu fertlerine verdiğiniz büyük zarar ve ziyanın farkında değilsiniz, umurunuzda değil.”

SALEM’DEN YANIT

ABD tarihindeki haksız yargılamaların konusu olan Salem cadı mahkemelerindeki yargılamalara atıfta bulunan Trump, azil sürecinin bundan bile daha az haklı olduğunu söyledi. Bunun üzerine Salem Belediye Başkanı Kim Driscoll, Twitter’da açıklama yaparak “Başkanın biraz tarih öğrenmesi gerekiyor. Cadı yargılamaları kanıtsız yapıldı ancak Trump’a yönelik kanıtlar çok bol” yorumunda bulundu.

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ise Kongre Binası’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, mektubu tamamen okumadağını, ancak “özünü gördüğünü ve “gerçekten hasta” olduğunu düşündüğünü söyledi.

Öte yandan ABD Senatosu Çoğunluk lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, Azınlık lideri Demokrat Chuck Schumer’in, Senato’da yapılacak azil mahkemesinde şahitlerin dinlenmesi talebini reddetti.

NE OLACAK?

Trump’a yönelik iki azil suçlaması yapılıyor. Bunlardan biri azil soruşturmasıyla işbirliği yapmayarak, personelinin ifade vermesini engelleyerek ve belgesel kanıtları elinde tutarak Kongre’nin çalışmasını engellemek. Diğeri ise, Demokrat Partili siyasi rakibi Jo Biden hakkında soruşturma yapılması adına baskı yaparak görevini kötüye kullanmak. Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu, Trump’ı şahsen kanıt sunmaya davet etmiş ancak Trump bu öneriyi reddetmişti. Bu da soruşturmaya konu olan örtbas olarak yorumlandı.

Temsilciler Meclisi’ndeki azil oylamasında maddelerin kabul edilmesi halinde Trump’ın azledilmesi süreci başlayacak, daha sonra da Senato’da yargılanacak. Yargılama aşamasında her iki partiden senatörler de “bağımsız jüri üyeleri” olarak görev alacak. Trump’ın Cumhuriyetçilerin kontrolündeki ABD Senatosu’nda azledilmesi için 20 Cumhuriyetçi senatörün saf değiştirmesi gerekiyor.

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları