Haberin Özgün Sesi

AKP, cinsel saldırı suçlularına indirimi de infaz yasa teklifine ekledi

AKP tarafından hazırlanan ve koronavirüs tehdidi nedeniyle görüşülmesi için gündemde öne çekilen infaz düzenlemesinde, cinsel saldırı suçu işleyenlerin de erken tahliyeden faydalanacakları ortaya çıktı.

1.202

AKP tarafından hazırlanan ve koronavirüs tehdidi nedeniyle görüşülmesi için gündemde öne çekilen infaz düzenlemesinde, cinsel saldırı suçu işleyenlerin de erken tahliyeden faydalanacakları ortaya çıktı.

Buna göre, mükerrer, cinsel suçlar ve uyuşturucu ticareti suçları bakımından 3/4’lük koşullu salıverilme oranı ise 2/3’e düşürülüyor.

Bu da cinsel suçlardan hüküm giyenlerin cezalarının yüzde 75’i yerine, yüzde 67’sini çekmeleri halinde koşullu salıverilebilmesi anlamına geliyor.

AKP, taslak yasa teklifini CHP ve İYİ Parti’ye gönderirken, ilk teklifte yer almayan uyuşturucu ve cinsel istismar suçları da indirim kapsamına alındı.

Kasten adam öldürmede 2/3, terör ve örgütlü suçlarda 3/4 oranında uygulanan cezaevinde infaz süresinde ise değişiklik yapılmıyor.

Buna karşın, terör ya da örgütlü suçlarda ceza indirimi teklifin kapsamına alınmadı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, denetimli serbestlik süresi de bir kereye özgü olmak üzere bir yıldan üç yıla çıkarılıyor.

Düzenleme yasalaşırsa, 60 bin uyuşturucu hükümlüsünün de aralarında bulunduğu 100 bin kişi tahliye olabilecek.

Habere göre, kadın, çocuk, yaşlı, hasta hükümlüler için konutta infaz usulünün uygulanacağı hapis cezalarının sınırı artırılıyor. Bu kapsamda konutta infazın sınırı kadın, çocuk ve 65 yaşını bitirmiş erkeklerde altı aydan, bir yıla, 70 yaşını bitirmiş kişilerde bir yıldan iki yıla, 75 yaşını bitirmiş kişilerde, üç yıldan dört yıla çıkarılıyor.

Beş yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olan veya adli para cezası infaz sürecinde hapis cezasına çevrilen hükümlülerden maruz kaldığı ağır bir hastalık veya engellilik nedeniyle ceza infaz kurum koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyeceği adli tıp kurumu raporuyla tespit edilenler de cezasını konutunda çekecek. Yeni doğum yapan üç yıl veya daha az süreli hapis cezası alan kadınlar için de evde infaz hükmü uygulanabilecek.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları