Haberin Özgün Sesi

AA’dan PKK’ye bağlı örgütün ‘yaptık’ dediği eylemlere ‘yalanlama’

1.266

Anadolu Ajansı, PKK’ye bağlı İntikam Birimleri’nin 2019’da sabotaj eylemi adıyla kamuoyuna açıkladığı 229 orman/örtü, araç, iş yeri, fabrika, depo ve yat yangınlarından 135’inin sabotajla ilişkilendirilemediğini, 27’sinin ise hiç gerçekleşmediğinin belirlendiğini ileri sürdü.

AA’da yer alan haberde, PKK’nin bu sabotaj ve yangınları sahiplenerek “propaganda yapmayı amaçladığı” belirtildi.

Haberde PKK’nin geçen yıl üstlendiği 229 orman/örtü, araç, iş yeri, fabrika, depo ve yat yangınlarından 135’inin sabotajla ilişkilendirilemezken, 27’sinin ise hiç gerçekleşmediğinin belirlendiği belirtildi.

Haberde PKK’nin Karadeniz illerindeki örtü yangınlarını üstlendiği belirtilerek, “Karadeniz’de, mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, nem düşüklüğü ve rüzgar etkisi ile bilinçsiz yakılan anızların, örtü/orman yangınlarına neden olduğu tespit edilmişti” denildi.

PKK’nin ihmal, tedbirsizlik ve doğal yollarla meydana gelen yangınları bile üstlenmeye başladığına vurgu yapılan haberde şu tespitlere yer verildi:

“Buna göre, 2019 içerisinde terör örgütleri yapıları, 118 orman/örtü yangınını üstlendi. Bunlardan 7’sinin yaşanmadığı belirlenirken, 91 yangının ise terörle ilişkili olmadığı tespit edildi.

Yangınlardan sadece 4’ünün PKK/KCK üyelerince yapıldığı üzerinde duruluyor. Bu olaylarla ilgili de 7 şüpheli yakalandı.

Orman/örtü yangınları dışında terör örgütleri 111 araç, iş yeri, fabrika, depo ve yat yangınını da üstlendi. Bunlardan 20’inin yaşanmadığı belirlenirken 91 olaydan 44’ü terörle ilişkilendirilemedi.

Yangınlardan 44’ünün ihmal, tedbirsizlik ve doğal yollarla yaşandığı, bir olayın tahkikatının sürdüğü, sadece 2 yangının ise örgüt tarafından çıkarıldığı tespit edildi.”

PKK’ye bağlı İntikam Birimleri değişik tarihlerde sabotaj eylemleri düzenlediklerini açıklamıştı.

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları