Haberin Özgün Sesi

AA ‘HDP de Ermeni soykırımına tepki gösterdi’ dedi, kısa sürede yalan çıktı

623

Ermeni Soykırımı’nı tanıyan ve soykırımın her yıl anılmasını öngören yasa tasarısı ABD Senatosu’ndan geçti. Tasarının geçmesi Türkiye-ABD ilişkilerini yeniden gererken, konu meclisin de gündemindeydi.

Mecliste grupları bulunan siyasi partilerden AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları ABD Senatosunun “Ermeni kararı”nı ortak bildiriyle kınadı ve reddetti.

Anadolu Ajansı, BMM Genel Kurulu’ndaki ortak bildiriye HDP’nin de katıldığını servis etti. Ancak bu haber kısa sürede yalan çıktı. HDP’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda “AKP, MHP, CHP ve İYİ Parti’nin ABD Senatosu’nda kabul edilen Soykırım Yasa Tasarısına ilişkin Meclis’te aldıkları kararı kabul etmiyor, ‘Hayır’ oyu veriyoruz. Bu topraklarda yaşanan soykırım ve tüm acılarla yüzleşilmesi çağrısı yapıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Aynı paylaşımda HDP Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtulan ve Saruhan Oluç imzalı açıklama yer aldı. Açıklamada şu ifadeler bulundu:

“Hazırlanmış olan Başkanlık Tezkeresine destek vermiyoruz.

Çünkü tarihteki bu “Büyük Felaket”le yüzleşmenin yolunun çeşitli ülke Meclislerinde alınan bu tür kararlardan geçmediğini düşünüyoruz. Ne ABD Kongresi’nin kabul ettiği yasa ne burada hazırlanan bildiri hakikati bulmaya ve yaraları sarmaya hizmet ediyor.

Böyle büyük bir acının uluslararası iktidar manevralarına malzeme kılınmasına yönelik girişimleri doğru bulmuyoruz. Yapmamız gereken böyle manevraları engelleyecek şartları yaratmaktır. Bu mümkündür ve gereklidir.

Biz Ermeni halkının yaşadığı büyük acıyla ilgili bütün hususların bu ülkede özgürce araştırılmasını ve tartışılmasını istiyoruz. Bunu yapamadığımız sürece başka mecraların bu amaçla kullanılacağı açıktır. Bu sorun ve bu acılar bizimdir, tartışacak olanlar da bizleriz. Yüzleşebilirsek yaraları iyileştirebiliriz.

Özgür tartışmanın ve acıları paylaşmanın toplumsal barış için hayati önem taşıdığına inanıyoruz.

Bu Meclis bunun için öncülük yapabilir, yapmalıdır da. Bu konuda her türlü katkıyı sunmaya ve sorunluluğu üstlenmeye hazır olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.”

DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları