Haberin Özgün Sesi

36 kişiyi işsiz bırakan fabrika sendikalıları ‘Kara Liste’ye almış!

165

Bir çok ünlü markanın tedarikçisi YFA Momentum, mobbing, maaşların geç yatırılması gibi konulara itiraz eden toplam 36 işçinin işine son verdi. İşine son verilen çalışanlar, firma yetkililerinin kendilerine sendikalı işçi çalıştırmak istemediklerini söylediklerini aktardı.

İstanbul Avcılar’da, Zara, Lacoste, Next ve s.Oliver gibi dünyaca ünlü markalara dikim yapan YFA Momentum Tekstil Fabrikası’nda çalışan Dev-Tekstil Sendikası üyesi işçiler, mobbinge, düşük ücret ve maaşların zamanında ödenmemesine itiraz ettikleri gerekçesiyle işten atıldı. Uygulamalara itiraz eden 2 sendika üyesi işçiyi 13 Şubat’ta işten çıkaran firma, buna karşı arkadaşlarının atılmasına karşı açıklama yapan 34 işçinin işine de iki gün arayla son verdi.
MAAŞINI SORDU İŞTEN ATILDI 
Fabrikadaki işine son verilen kişilerden Burcu Yaycı, maaşların iki ay gecikmeli yatırıldığını ve zorla mesaiye bırakıldıklarını aktardı. Firma yetkililerine maaş gecikmelerini sorduğu için işten atıldığını kaydeden Yaycı, “İnsan Kaynaklarından Figen Hanım, beni yanına çağırdı. Odasına gidip benle neden görüşmek istediğini sorduğumda sesini yükselterek, ‘Sen bizim için sorunlu çalışansın, paranız yatacak. Milleti bir araya getirip onları kızıştırıyorsun. Biz burada sendika üyesi işçileri çalıştırmak istemiyoruz’ gibi söylemlerde bulundu. Duruma ilişkin sözlü olarak itirazda bulununca güvenliği çağırarak beni zorla dışarı çıkardı” ifadeleriyle yaşadıklarını aktardı.
‘CİNSİYETÇİ KÜFÜRLERLE BİZİ SUSTURUYORDU’
Fabrikadaki işçilerin sorunlarını dile getirmekten bile çekindiklerini dile getiren Yaycı, işçilerim “Siz olmasanız yevmiyeciler var” şeklinde firma yetkilileri tarafından tehdit edildiklerini söyledi. Yaycı, “Firma içinde başka sorunlar da var. Yaklaşık 750 civarında işçi çalıştırılıyor. Bunların her birinin ayrı ayrı, ancak hepsinin de benzer sorunları var. Başta bizi zorla mesaiye bıraktırıyorlar ve mesai ücretini elden veriyorlar. Buna itiraz ediyorduk. Daha sonra yevmiyecileri almaya başladılar. Onlara da paraları elden veriliyor. Hiçbir güvenceleri yok. Bu durumlara itiraz edince ‘İş bu, ister çalışın ister çalışmayın. Dışarıda onlarca kişi sırada bekliyor’ diyorlardı. Bu tehditler altında korkularla yaşıyorduk. Sorunların dile getirildiği toplantılarda Hakan Kol, sözde bizi dinlemek, sorunlarımıza çare bulmak için toplantı yapıyordu. Ancak toplantılarda sürekli hakaretler ve cinsiyetçi küfürler ederek bizi susturuyordu” diye konuştu.
Yaşanan durumu üye oldukları sendika yöneticileri ile paylaştıklarını aktaran Yaycı, sendika yöneticileri ile birlikte firma önünde basın açıklaması yaparken, Genel Müdür Hakan Kol ve İşletme Müdürü Erol Kol tarafından taşlı saldırıya uğradıklarını anlattı. Sivil giyimli polislerin duruma müdahale etmediklerini, buna karşın gözaltına alındıklarını belirten Yaycı, bir gün sonra ise kendilerine destek veren 34 işçinin işine son verildiğini söyledi.
SENDİKALILAR ‘KARA LİSTE’DE 
İşten çıkarılanlar arasında bulunan Ezine Koca ise, firmaya 6 yılını verdiğini ifade ederek, işten çıkarılmalarına ilişkin yetkililerden bir cevap almadıklarını kaydetti. Koca, “Arkadaşlarımızı işten çıkardıktan sonra nedenini sorduk. Müdür de ‘Biz onu işten çıkardık size ne oluyor?’ dedi. Ondan sonra orada bulunan bir şef, ‘Elimizde kara bir liste var, ismi olan herkes çıkacak’ dedi. Daha sonra ise Hakan Kol, bizi bir araya toplayarak ‘Sendikaya üye işçiyi çalıştırmak istemiyorum’ dedi. Bizi yukarıya çıkartıp ‘Anlaşmak isteyen kalabilir, gerisi çıksın’ dedi. Biz orada hakkımızı ararken haksız yere çıkartıldık. Ben dikimhanede çalışıyordum. Düzensiz çalışma koşulları ve sorunlar vardı. Bu durumdan sonra yetkililerden şikayetçi olduk. Sendika avukatımız yetkililer ve orada arkadaşlarımızı gözaltına alan polisler için suç duyurusunda bulundu. Hukuki yollarımızı kullanacağız. Bu duruma sesiz kalamam” şeklinde konuştu.
DİĞER HABERLER
Ücretsiz Wordpress Temaları